Práce, která se už nedá stíhat. Křik, šmírování nebo ponižování. To vše má stejného jmenovatele - šikanu v zaměstnání. Je třeba si uvědomit svou hodnotu a nenechat si šikanoidní jednání líbit, radí zakladatelka poradny Šikana v práci Michaela Švejdová. Následky můžou být pro člověka fatální, zejména ty zdravotní. Informaci uveřejnil portál Idnes.cz.
„Pokud cítíte, že se k vám na pracovišti někdo nechová standardně, nenechte si to líbit," radí zakladatelka poradny proti šikaně. „Důsledky dlouhodobého mobbingu mohou být velmi vážné a odrážejí se nejen na psychice, ale i na zdraví," varovala čtenáře Švejdová v on-line rozhovoru iDNES.cz.
Ti si nejčastěji stěžovali na přetěžování. Stále větší příděl práce, která se už nedá stíhat, je nezřídka nejen otázkou firemního zisku, ale také záměrem šéfa, který se chce konkrétního zaměstnance zbavit. Nadřízený přitom odmítá přesčasy jakkoli kompenzovat.
Lidé v zaměstnání narážejí na nepříjemné chování také ze strany svých kolegů, kteří dělají schválnosti nebo se chovají nadřazeně jen proto, že jsou služebně starší.
Ať už se v práci děje cokoli, co není lidsky příjemné, odbornice na šikanu v práci Švejdová doporučuje vždy situaci, ke které na pracovišti dochází, zmapovat. Dobré je také shromažďovat a zapisovat informace, s nimiž se dá dokázat, že se šikana na pracovišti skutečně děje.
„Stojí za to spojit se s kolegy a vše společně probrat. Pokud to nezabere, požádat šéfa o řešení a zavedení anti-mobbingových opatření, které jsou vypsány na stránkách www.sikanavpraci.cz."
Syndrom vyhoření se šikanou souvisí
V případě, že se chtějí zaměstnanci šikaně na pracovišti účinně bránit, aniž by se báli, že přijdou o místo, doporučuje Švejdová oslovit externí organizaci. Její poradna Šikana v práci, na kterou se za poslední tři roky obrátila asi tisícovka lidí, kontaktuje vedení firem a snaží se skutkovou podstatu šikany řešit bez udání jmen.
Se šikanou neboli mobbingem souvisí také syndrom vyhoření. Pokud nastane, je velmi náročné dostat se zpět do pohody, obzvláště pokud psychický teror trvá několik měsíců či let. Podle expertky Švejdové to ale možné je. „Důležité je mít jasné vnitřní nastavení sebehodnoty a uvědomit si, že zdraví máme jen jedno."
„V poradně jsme se dokonce setkali i s případy, kdy šikanovanému zaměstnanci nabídli ‚home office'. Což je velmi dobrou variantou, než se situace urovná."
Šikanovaných v práci přibylo
Mobbing zažívá podle nejnovějších průzkumů skoro čtvrtina Čechů. Průzkum společnosti STEM/MARK navíc ukázal, že počet šikanovaných zaměstnanců mírně roste.
Na poradnu Šikana v práci se obracejí zejména ženy. Podle Švejdové mají větší odvahu o choulostivých věcech hovořit. „Muži problémy v práci často považují za vlastní selhání a neuvědomují si, že nic neudělali. To se pak na nás obracejí jejich manželky."
Setkali jste se s šikanou na pracovišti? Víte, jak se v takovéto situaci zachovat?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-
Komentáře
Vážená tazatelko,
velice si vážíme důvěry, s kterou se na nás ve Vaší velmi nepříjemné situaci obracíte. K dotazu uvádíme následující:
Problematika šikany na pracovišti nemá, bohužel, jednoduchého řešení. Vždy existuje několik základních cest, jak ze z daného problému vymanit - právní a mimoprávní. V ideálním případě by bylo vhodné si o Vašich problémech pohovořit s přímým nadřízeným, popř. s vedením. Jak však vyplývá z Vašeho dotazu, nejedná se o přínosnou a úspěšnou cestu.
K řešení se nabízí i právní cesta, ovšem, zde Vás musíme upozornit na celou řadu úskalí a především obtížnou průkaznost Vašeho tvrzení (vždy platí zásada, podle které musí v případném sporu u soudu prokazovat skutečnosti ten, kdo tvrdí porušení svých práv - byť v případě diskriminace a nerovného zacházení je důkazní břemeno silně spojeno i s druhou stranou).
Zákoník práce přikazuje ve svých ustanovení zaměstnavateli vytvářet zaměstnancům vhodné pracovní podmínky a současně zamezit jakékoliv formě diskriminace a nerovného zacházení. Šikana na pracovišti, často způsobená právě nerovným zacházením a diskriminací, vhodné pracovní prostředí nevytváří. Problematické však je jakoukoliv formu šikany právně prokázat. Bránit se fakticky lze jen proti jednotlivým projevům šikany (tj. kdy např. dochází k jednoznačnému a prokazatelnému rozdílnému zacházení se zaměstnanci - různé odměny za práci; odlišné požadavky k výkonu stejné práce a odlišná kritéria pro hodnocení; a pod.). V takovém případě je možné se na základě zákoníku práce, resp. zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskrimina ční zákon), domáhat odstranění diskriminačního chování a případně i náhrady majetkové škody a nemajetkové újmy, které Vám takto vznikne.
Bohužel, znovu opakujeme, není jednoduché šikanu na pracovišti prokázat. Pokud nemáte dostatečný počet relevantní důkazů, které by svědčily, popř. alespoň s vysokou pravděpodobnost í ukazovaly, že na pracovišti dochází k šikaně, bude Váš právní boj s největší mírou pravděpodobnost i neúspěšný.
Chcete-li se však aktivně bránit, pak doporučujeme obrátit se na právního zástupce, kterému vylíčíte veškeré skutečnosti.
V souvislosti s šikanou a nerovným zacházením a je možné se obrátit i na Inspektorát práce. Inspektorát práce však nemůže rozhodovat o právech a povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele, ale pouze kontrolovat a pokutovat zaměstnavatele za porušení pracovních podmínek a povinností. Můžete tedy dát podnět na příslušnou pobočku inspektorátu práce na porušování povinností na úseku rovného zacházení (zaměstnavatel pak může dostat od Inspekce práce pokutu až do výše 1 000 000 Kč).
Nejčastějším a bohužel i nejefektivnější m řešením je, z pohledu šikanovaného zaměstnance, pracovní místo opustit a z práce odejít (na základě výpovědi, popř. dohodou).
Hodně úspěchů v práci a Vaší nelehké situaci přejeme,
PrávníPoradna