Zaměstnavatelé v Česku nejsou v ideální pozici. Na trhu práce bojují o každého pracovníka. To si uvědomují také odboráři a před nadcházejícím kolotočem kolektivních vyjednáváních o mzdách přicházejí s ambiciózním požadavkem. V příštím roce chtějí přidat osm až deset procent. Předseda ČMKOS Josef Středula na mítinku odborářů zároveň upozornil, že listopadové zvyšování platů ve veřejném sektoru není ještě úplně jisté. Pokud by byla dohoda porušena, jsou státní zaměstnanci připraveni stávkovat.
Firmy nabízejí rekordně vysoký počet volných pracovních míst, která se jim ale jen obtížně daří zaplnit. Zástupci odborů však tento trend vítají. "To, že nejsou lidé je pro nás dobrá zpráva hlavně z pohledu blížícího se vyjednávání nových kolektivních smluv," řekl na čtvrtečním setkání odborových organizací předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Výrazného ekonomického růstu a situace na trhu práce chtějí odboráři naplno využít. Pro příští rok chtějí po firmách, aby svým zaměstnancům přidaly osm až deset procent. Vycházejí přitom z odhadu ministerstva financí, které pro rok 2018 odhaduje růst průměrné mzdy o osm procent. "Firmy si stabilně vydělávají a nejsou v situaci, kdy by neměly zakázky. Rychleji by proto měly růst také mzdy," myslí si Středula. Pro letošní rok požadovali odboráři růst mezd alespoň o pět procent, což se jim splnilo.
Dvojnásobný požadavek odborů na růst mezd není jediným faktorem, který může firmám zkomplikovat situaci. Řada z nich se potýká také s posilující korunou. "Během intervencí České národní banky užívaly naopak tyto společnosti výrazného polštáře a věděly, že jednou bude koruna posilovat," uvádí Středula, podle kterého by růst platů měl být takový, aby ho firmy byly schopny zvládnout.
Pod tlakem budou hlavně velké, často nadnárodní koncerny. Zde mají odbory silnější pozici, než u malých a středních firem. "Není důvod, aby tady lidé dostávali za stejnou práci mnohem méně než lidé v Rakousku, Německu a dalších zemích Evropské unie," podpořil české zaměstnance také Erick Foglar, předseda Rakouského odborového svazu (ӦGB). Podle něj nemají koncerny na vyrovnávání hlubokých mzdových rozdílů vůbec žádný zájem.
Odbory chtějí při vyjednávání o platech postupovat individuálně. "Budeme zjišťovat, jak se jednotlivým firmám daří a jaký zisk odvádějí," ujišťuje Středula. Zároveň by se chtěl zasadit o větší pomoc pro malé a střední podnikatele. "Stát jim to dluží, protože oni dělají naši ekonomiku stabilní," říká.
Pokud však firmy volání po zvyšování platů nevyslyší, nebojí se odboráři ani stávek. Ambiciózní požadavek navíc pravděpodobnost, že k nim dojde, zvyšuje. Firmy chtějí podle Hospodářské komory svým zaměstnancům přidat. Podle jejich průzkumu si zhruba třetina pracovníků příští rok polepší o více než pět procent. To je však jen polovina toho, co zástupci odborů požadují.
Středula na mítinku několikrát vyzdvihl úspěch gumárenské společnosti Mitas, kde si odbory pod hrozbou stávky prosadily zvýšení mezd o 24 procent. "Pokud si myslíte, že je to jediná cesta, stojíme za vámi," povzbudil ostatní Středula. Jestli budou stávky častější bude podle něj záležet hlavně na tom, zda budou zaměstnavatelé ochotni se domluvit. "Naším cílem je dohodnout se, ne vyvolat stávku. V tomto jsme seriózní, ale zároveň nejsme hloupí. Takže v tomto případě bych nezkoušel naši trpělivost," varuje Středula.
Svaz průmyslu a dopravy vnímá setkání odborářů především jako předvolební nátlak. "Opravdová jednání se odehrávají přímo v podnicích. Zaměstnavatel zodpovídá za to, jestli podnik bude konkurenceschopný nebo kolik investuje do svého rozvoje a modernizace," tvrdí prezident svazu Jaroslav Hanák. S tím souhlasí také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. "Podnikatelé jsou pod tlakem agresivních odborářů a čelí neustálým urážkám," myslí si.
Přidávat by se ještě letos mělo ve veřejném sektoru. Vláda se v úterý dohodla na tom, že od listopadu dostanou učitelé přidáno o 15 procent, další státní zaměstnanci pak o deset. Středula však na odborářském mítinku překvapil tím, že dohoda není ještě úplně jistá. "Podle informací z dnešního připomínkového řízení k nařízení vlády, je zde možnost, že by k zvýšení mezd mohlo dojít až od ledna," uvádí Středula. S tím však odboráři zásadně nesouhlasí a jsou připraveni vyvolat i stávky. "Stávkovou pohotovost nezrušíme, dokud nebudeme mít platné nařízení vlády. Náš vzkaz je jasný: neporušujte dohody, mohlo by to být nebezpečné," varuje vládu.
Zdroj: www.ihned.cz
-lhe-