Malé a střední firmy ani drobní podnikatelé se krize neobávají. Zvyšují investice do nových projektů, rozjíždějí další podnikání a těší se vysoké poptávce po zboží a službách.
Hodnota ČSOB Index očekávání firem, který náladu na trhu pravidelně sleduje, stoupla ve 3. čtvrtletí o 5,2 na 31,9 bodu. Index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pokles a ukázal, že podniky hledí do budoucna s optimismem.
„Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,“ shrnuje výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.
Takřka polovina podnikatelů a firem očekává, že objem letošních investic bude vyšší než loni. Opak předpokládá jen 24 procent respondentů. Zbytek dotazovaných předvídal u svých investic stagnaci. „V meziročním srovnání máme nárůst úvěrů, v převážené většině se jedná o úvěry investiční. Platební morálka tuzemských firem je na velmi dobré úrovni,“ doplňuje Manda.
Chuť expandovat narůstá
Rozšířit své stávající podnikání plánuje v příštích dvanácti měsících asi 19 procent podnikatelů a živnostníků. V minulém čtvrtletí to přitom bylo jen 16 procent, tedy nejméně za pět let, v nichž se česká ekonomika nadechla k růstu.
„Podnikatelé v minulých šetřeních citlivě reagovali na negativní zprávy, ale realita se ukazuje být růžovější než jejich očekávání,“ prozrazuje hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.
„K avizovanému zpomalování hospodářského růstu v evropské i české ekonomice skutečně dochází. Nemá však podobu šokového propadu, nýbrž pozvolného útlumu, kterému se podnikatelé díky osvědčeným nástrojům jako jsou restrukturalizace, inovace nebo zajištění, dokáží přizpůsobit,“ dodává.
Podniky jsou nyní v mnohem lepší finanční kondici než před poslední globální krizí. „Firmy se z krize v roce 2008 poučily a jsou velmi obezřetné. Další zajímavostí je, že si vytvářejí finanční polštář pro případ krize, což před rokem 2008 nebylo běžné,“ podotýká Petr Manda. V české ekonomice přitom důvod pro naplnění černých scénářů nevidí. „Spouštěčem by mohla být neočekávaná situace v zemích, jako je Turecko, Itálie a Čína, nebo vyhrocení obchodních válek,“ myslí si ekonom.
Výzva exportérům k zajištění kurzů měn
Firmám banka radí maximálně eliminovat tržní rizika. „Exportérům doporučujeme zajištění kurzů měn, aby eliminovali riziko spojené s pohybem kurzů. Firmám, které zvažují financování, zase doporučujeme možnost zafixovat si úrokovou sazbu. Omezí tím riziko vyšších úrokových nákladů spojené s případným dalším zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB,“ poukazuje Petr Manda.
S hospodářskou situací v Česku je spokojeno 71 procent oslovených podnikatelů a malých a středních živnostníků nebo zástupců firem. Na Slovensku je to například jen 42 procent respondentů. Index očekávání firem navíc u východních sousedů klesá (zjišťuje se ale pololetně). Zhoršení na Slovensku způsobila slabá očekávání v oblasti poptávky.
„Slovenské firmy pravděpodobně reagují na obdobný pokles sentimentu v eurozóně, kde je možné pozorovat zhoršení některých předstihových ukazatelů i v důsledku zpomalení růstu objednávek,“ vysvětluje hlavní ekonom slovenské ČSOB Marek Gábriš.
Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz