Zatímco v Česku prozatím panuje relativní klid a slovo "krize" je vzdáleným pojmem, mezi světovými byznysmeny se opět začíná šířit nejistota. Podle celosvětového průzkumu společnosti PwC už tři z deseti šéfů očekávají, že se letos globální ekonomika zpomalí. Před rokem si to myslelo jen pět procent.
České společnosti ale zatím této zhoršující se náladě nepropadají. Hospodářským novinám odpověděla více než stovka tuzemských firem z mnoha různých oborů a většina z nich očekává, že letošní rok pro ně bude ještě lepší než ten minulý.
Předpokládané výsledky za rok 2019 nechtěla v lednu ještě velká část z dotázaných raději komentovat. Z těch firem, které odpověděly, tři čtvrtiny očekávají růst zisku a tržeb a pouhých 7,5 procenta pokles.
"Náš celkový obrat v minulém roce vzrostl o 16 procent, což považujeme za velký úspěch. Věříme proto, že budou tržby a zisk růst i letos, i když o něco pomaleji. A marže zůstane na obdobné úrovni," říká například Pavel Balgo, finanční ředitel největšího tuzemského výrobce ohřívačů vody DZ Dražice.
A optimističtí jsou i další − strojírenské firmy jako Doosan Škoda Power či Wikov, Frentech Aerospace, Mountfield, investiční skupina RSJ, Seznam.cz, Česká zbrojovka a mnoho dalších. Po loňských problémech plánují růst například i kopřivnická Tatra či Zetor.
Část z dotazovaných se nicméně obává rostoucích nutných výdajů. "My očekáváme mírný nárůst tržeb, ale i velký růst mzdových nákladů a nákladů na energie, a tím pádem pokles zisků," říká například předseda představenstva lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.
Mzdy vzrostly jen za první tři čtvrtletí loňského roku o 8,5 procenta a nedostatek pracovníků hlásí většina firem. Hlavně na energeticky náročné provozy pak dopadá růst cen elektřiny. Ta během dvanácti měsíců zdražila o více než polovinu.
I když mnoho odborníků označuje současnou ekonomiku za přehřátou, z nástupu nové hospodářské krize více než polovina z dotázaných českých firem obavy nemá. Jejího příchodu se bojí jen 19 procent manažerů. Někteří by ochlazení ekonomiky dokonce přivítali.
"Ekonomika funguje vždy ve vlnách, na tom není nic zásadně děsivého. Hospodářství se zdravým základem by i hubenější roky mělo zvládnout, jde zejména o to, aby byl zdravý a stabilní bankovní sektor," říká například Jan Tušl, generální ředitel známého výrobce oken a dveří Vekra.
S další krizí počítá například také Pavel Drobil, bývalý ministr životního prostředí a spolumajitel investiční skupiny Anacot. "Krize jednou přijde, jde o to se na ni připravit, je-li to vůbec možné," říká.
HN se manažerů ptaly, jaké budou stěžejní události roku 2019. Nejčastěji zmiňovaným slovem byl brexit a způsob, jakým k němu dojde.
Obavy ale panují ohledně politiky Spojených států. "Obáváme se nevyzpytatelného jednání amerického prezidenta, které může dopadnout na obchod mezi USA a EU, a to primárně s Německem, což by mělo značný vliv i na náš byznys," Tomáš Papírek, člen představenstva Delong Industries.
Z tuzemských témat pak obavy vzbuzuje například zrušení třídenní karenční doby, po kterou zaměstnanec nedostává první tři dny pracovní neschopnosti mzdu.
Zdroj: www.ihned.cz
-lhe-