Poslanci začnou ve čtvrtek schvalovat přeměnu nynějších dětských skupin na jesle, které by je měly úplně nahradit od září 2024. Jesle by měly být pro děti od půl roku do tří let. Přispíval by na ně stát. Jednání Sněmovny ještě před tím zahájí projednávání odpovědí členů vlády na písemné interpelace.

Česko patří v Evropské unii ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se platí hlavně z peněz EU. Jejich čerpání ale skončí v polovině roku 2022.

Proto přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s ideou přeměny dětských skupin na jesle. „Necháme je doběhnout s tříletou přechodnou dobu. K 1. 1. 2024 se tato zařízení budou jmenovat jesle,“ uvedla Maláčová.

Poslanci začnou také projednávat vládní návrh změny zákona o pobytu cizinců na území České republiky. V souvislosti s novým vydáváním dokladů pro občany Evropské unie přesněji vymezuje okruh lidí, kteří budou považováni za jejich rodinné příslušníky. Oddělit by se měla práva nejbližší rodiny a lidí, kteří mají s občany EU volnější příbuzenské vazby.

Zákon také v souladu s dohodou o vystoupení Velké Británie z Evropské unie umožňuje další pobyt v Česku Britům, kteří budou v České republice oprávněně bydlet na konci letošního roku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-jesle-detske-skupiny-malacova-zakon-o-pobytu-cizincu-interrpeace.A201217_042933_domaci_kop

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit