Pandemie koronaviru zhruba před rokem přinutila tisíce lidí pracovat z domova. Kvůli nedostatku pohybu a práci na počítači v domácím prostředí teď přibývá lidí, kteří mají vážné problémy s páteří. Fyzioterapeuti zároveň upozorňují že po zimě se situace ještě zhorší. Už nyní na tom ale tratí firmy, které kvůli problémům se zády na nemocenských vyplatily stovky milionů korun.

Jen do loňského září marodilo se zády přes 200 tisíc lidí. Počet nemocenských kvůli problémům se zády byl tak o 30 procent vyšší než rok předtím. Z dat České správy sociálního zabezpečení, kde chybí ještě údaje za poslední čtvrtletí loňského roku, to spočítal start-up Fitgee, který učí zaměstnance, jak kompenzovat sedavou práci.

"Roli nepochybně sehrála nedostatečná fyzická aktivita a také dny strávené na home officu v nesprávných pozicích," uvádí Katarína Železná, spoluzakladatelka Fitgee. Podle dřívějších odhadů Hospodářské komory pracovalo z domova v obou vlnách pandemie koronaviru asi 40 procent lidí. Řadě z nich chyběl kromě sportu i přirozený pohyb, jakým byla chůze na zastávku autobusu, přesun do kanceláře či cesta na oběd i nákup.

Fyzioterapeuté varují, že hlavní nápor lidí s problémy zad teprve přijde. V jarní vlně byly delší dny a příhodnější počasí, což více lákalo k venkovním aktivitám. Ty mohly částečně suplovat sedavý režim. Nyní jsou tyto možnosti omezené. "S podzimní a zimní vlnou se nedostatek pohybu ještě zvýrazní," říká předseda Unie fyzioterapeutů ČR Vladan Toufar.

Zároveň upozorňuje na to, že se problém netýká jen dospělých, ale i žáků a studentů, kteří se také učí z domova. U dětí se důsledky uzavření do domovů mohou projevit horší fyzičkou a vadným držením těla. U dospělých pak bolestí zad, poškozením meziobratlových plotének, bolestmi hlavy a krční páteře.

Kromě nedostatku pohybu škodí také nevhodné pracovní místo. Zejména špatná židle, pracovní stůl, nesprávné nastavení počítače i osvětlení. "Například práce s notebookem je na delší pracovní výkon zcela nevhodná. Zde jsou na místě oprávněné požadavky ze strany zaměstnanců na možnost úhrad potřebného zařízení a vybavení," dává příklad Toufar.

Aby lidé bolestem předešli, musí podle odborníků proložit sezení pohybem. "Jsou to věci na dvě minutky. Například když telefonujete, stoupněte si a procházejte se po bytě. Než se uvaří kafe, protáhněte se a podobně," popisuje fyzioterapeutka Pavla Skopalová.

Na zdravotní problémy s páteří doplácí však i zaměstnavatelé. "Fyzicky neaktivní zaměstnanci totiž připravují své firmy o finance na náhradách mzdy," uvádí Železná z Fitgee. Podle jejích výpočtů mohly firmy za půl roku vyplatit na nemocenské až 1,2 miliardy korun.

Některé firmy si tento problém uvědomují a reagovaly na něj. Například ČEZ své zaměstnance školí, jak si doma uspořádat pracovní prostředí. Podobně postupovala i poradenská společnost KPMG, která pro své pracovníky vypracovala manuál s radami, jak problémům se zády na home officu předejít.

Investice do prevence se podle Fitgee firmám vrátí. Dokládají to daty zahraničních firem, které preventivní programy zavedly. Analýza společnosti O'Neil Industries z roku 2014 zjistila, že když se její zaměstnanci začali více hýbat a dbát o své zdraví, vedlo to k úspoře nákladů ve výši téměř 12 milionů korun.

Zdroj: www.ihned.cz 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit