Nejprve budou muset celý pokoj natočit na kameru, včetně místa pod stolem a papírů na poznámky. Teprve poté mohou zasednout k počítači a vrhnout se do přijímacího testu na vysokou školu. Uchazečům o studium připravila takové komplikace koronavirová pandemie. Psát test přímo na univerzitě zatím není možné.
Řada oborů už teď vyhlašuje, že přijímací zkoušky uskuteční letos buď za přísných podmínek on-line, nebo je úplně zruší. Třeba Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze zrušila zkoušky už loni, i letos bude přijímat podle průměru známek na vysvědčení z angličtiny, češtiny a matematiky. "Nechtěli jsme ohrozit zdraví studentů a on-line testy se těžko kontrolují," vysvětluje Hana Kruczková z oddělení propagace.
Ke stejnému kroku se rozhodla více než polovina bakalářských oborů na Slezské univerzitě v Opavě a na řadě dalších škol.
Konání přijímacích zkoušek přímo na fakultách je při větším počtu uchazečů během nynější špatné epidemické situace nemožné. Stav se nelepší a je otázka, kolik lidí se bude moci sejít v jedné místnosti na jaře, kdy zkoušky obvykle začínají.
Masarykova univerzita v Brně proto už v půlce ledna ohlásila, že testy studijních předpokladů, povinné skoro pro všechny obory, nechá psát uchazeče on-line. "Máme připravenou řadu ochranných mechanismů, ale v rámci fair play je zatím nechceme zveřejňovat," říká mluvčí univerzity Pavel Žára.
Společnost Scio, jejíž Národní srovnávací zkoušky využívá v přijímacím řízení asi 50 fakult v Česku, už s on-line testy začala. V nabídce má několik termínů, započítává se nejlepší výsledek. Nejlevnější varianta takové on-line zkoušky ale stojí 810 korun.
Aby studenti při psaní nepodváděli, musí před testem kamerou natočit celou místnost. Během zkoušky je pak dozor kontroluje skrze vzdálený dohled. "Bez něj není možné zajistit důvěryhodnost on-line testování. Z tohoto důvodu musí mít studenti zapnutou webkameru s mikrofonem," vysvětluje Sabina Netrvalová, která má ve Sciu zkoušky na starosti.
Do místnosti nesmí nikdo vstoupit a uchazeči nesmějí odejít. Pracují ve zvláštním programu, před zahájením je ještě čeká zkouška spojení. "Na začátku mi test nefungoval, tak jsem zmatkovala, ale naštěstí se to brzy rozjelo. S těmi opatřeními je to určitě víc stresující, než kdybych zkoušku dělala jen na papíře," míní Petra Řeháková, která se hlásí na Veterinární a farmaceutickou univerzitu Brně.
Díky novele vysokoškolského zákona platné od letošního ledna mohou školy v době nouzového stavu podobu přijímacích zkoušek měnit až do posledních 14 dní před jejich konáním. Některé fakulty tak ještě vyčkávají.
V konání prezenčních zkoušek doufá například Univerzita Hradec Králové či většina fakult Českého vysokého učení technického. Pokud by to ale nebylo možné, přizpůsobí se situaci. "Horší úrovně uchazečů se neobáváme a určitě nepřipustíme snižování úrovně požadavků na znalosti. Studentům nabídneme pomoc přípravným kurzem z matematiky a doplňkovými semináři," uvádí mluvčí Ladislav Lašek z Fakulty strojní ČVUT.
Zdroj: www.ihned.cz