Podle Evropské komise rozdíly v průměrné výši platů mužů a žen zmizí, když je budou firmy muset zveřejňovat. Ženy berou v Česku o desetinu méně, i když dělají stejnou práci jako muži.
Evropská komise chce, aby firmy i státní instituce ukázaly, kolik u nich berou muži a ženy. Důvodem je fakt, že ženy mají nižší platy, a to i tehdy, když dělají stejnou práci a mají stejné vzdělání či zkušenosti. Podle Věry Jourové, české místopředsedkyně Evropské komise, je to diskriminace. Jourová proto zítra navrhne, aby měli zaměstnavatelé povinnost informovat své zaměstnance o tom, kolik v průměru platí za stejnou práci mužům a kolik ženám. "Je nejvyšší čas, aby měli jak muži, tak ženy sílu domoci se svých práv. Chceme, aby měli nástroje, které jim umožní dožadovat se férové mzdy," řekla Jourová HN, které mají návrh k dispozici.
Zaměstnavatelé by také museli uchazečům o místo předem sdělit, jaký by měli mít plat. Už by se jich nemohli ptát, jakou mzdu by si představovali. A nesměli by se zajímat ani o předchozí výši platu. A to proto, že si podle komise kvůli tomu ženy s sebou "nesou" nižší mzdu i poté, co změní práci.
Komise věří, že ke zmenšení platových rozdílů mezi pohlavími povede transparentnost v odměňování – každý zaměstnanec, ať muž či žena, by měl mít právo dozvědět se, jak jeho společnost v průměru platí muže a ženy vykonávající práci, která má stejnou hodnotu. Kritéria pro to, jak tuto hodnotu posoudit, si mají jednotlivé země EU stanovit samy. Pokud by zaměstnanec dospěl k názoru, že je jeho pohlaví na pracovišti diskriminováno, mohl by se obrátit na ombudsmana. Ten mu pak může pomoci dát případ k soudu. Důkazní břemeno by leželo na zaměstnavateli – to on by musel prokázat, že se o diskriminaci nejedná.
Firmy a instituce s více než 250 zaměstnanci by měly o tom, jaký je u nich rozdíl v platech mužů a žen, informovat samy. Pokud by jedno pohlaví bralo za stejnou práci o více než pět procent nižší plat, musel by zaměstnavatel společně se zástupci zaměstnanců vypracovat plán, jak rozdíl odstranit.
"Tyto nástroje by měly zaměstnavatelům otevřít oči," řekl HN mimo záznam zdroj z Evropské komise. Podle něj si firmy či instituce často ani neuvědomují, že ženy platově diskriminují.
V Česku berou ženy o pětinu méně než muži, což je jeden z největších rozdílů v EU. Ženy mají menší plat i proto, že častěji vykonávají hůře placenou práci nebo je jich mnohem méně v řídicích pozicích.
Ženy ale v průměru berou o desetinu méně, i když pracují na stejné pozici jako stejně kvalifikovaní, zkušení či vzdělaní muži, uvádí ministerstvo práce. Jedním z důvodů je diskriminace, ať už vědomá nebo ne. Neodůvodnitelný rozdíl v odměňování přitom zákon zakazuje už nyní.
Podle tři roky starého průzkumu Evropské komise chce 62 procent Čechů, aby firmy musely zveřejňovat, jaký průměrný plat na konkrétních pozicích berou muži a jaký ženy. Už nyní tato povinnost platí v 10 státech EU, například v Rakousku, Německu, Dánsku či Portugalsku. V Dánsku se díky tomu propast v platech obou pohlaví snížila o 13 procent, tvrdí studie amerického institutu National Bureau of Economic Research.
Návrh Evropské komise začne platit, jen když ho podpoří členské země EU a europoslanci. Podle dvou zdrojů HN bude ministerstvo práce, pod které téma v Česku spadá, pro.
Komise tvrdí, že nová praxe zaměstnavatelům nepřinese papírování navíc ani finanční náklady, protože všechny potřebné údaje mají k dispozici už nyní. Zpracování žádosti jednoho zaměstnance o sdělení průměrné výše platů obou pohlaví vyjde podle komise na 20 eur, tedy asi 500 korun. Velkým firmám, kterým návrh ukládá víc povinností, by se roční náklady prý zvýšily maximálně o dva tisíce eur, tedy asi 50 tisíc korun.
Zdroj: www.ihned.cz