V ostravských železárnách Liberty panuje stále větší obava, že společnost skončí zcela bez prostředků a její veškerý volný kapitál získá rumunská sesterská firma Galati. Právě do ní se majitel hutě, britsko-indický byznysmen Sandžív Gupta, chystá převést emisní povolenky od ostravské firmy. Aktuální hodnota povolenek činí 5,6 miliardy korun.
Přestože před týdnem dostali zaměstnanci příslib, že se tak nestane, obavy odborářů se nijak nezmenšily. Chystají se proto paralyzovat výrobu. Zatím však nechtějí prozradit, jakým způsobem to chtějí udělat.
Společnost je už druhý týden ve stávkové pohotovosti. Důvodem je právě snaha vedení Liberty převést na rumunskou ocelárnu emisní povolenky, kterých má nyní huť pět milionů kusů.
V ocelárnách se proto v posledních dnech střídají politici, kteří se snaží převodu aktiv zabránit. „Důrazně jsme žádali, aby nedocházelo k zapůjčení povolenek,“ připomněla včera ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) při návštěvě oceláren, kde se sešla také s šéfem odborové centrály Josefem Středulou. „Majitelé z hutí neustále vyvádějí zisky a do fabriky neinvestují. Musíme zabránit potopení prosperující firmy,“ dodala Maláčová s tím, že jen ocelárny zaměstnávají šest tisíc lidí.
Povolenky jsou pro huť klíčovým aktivem, představují jediné dostupné investiční prostředky. Podle odborářů by proto převod do Rumunska mohl přivést továrnu ke konci. „I s dodavateli by přišlo o práci minimálně deset tisíc lidí,“ potvrdil Středula.
Před týdnem přitom továrnu navštívil premiér Andrej Babiš, který se vrátil s příslibem, že vedení žádné povolenky půjčovat nebude. Teď to ale odboráři vidí jinak. „Cítíme, že se dělají další kroky, jak povolenky převést do Rumunska,“ uvedl odborový předák svazu Kovo Liberty Petr Slanina.
Doplnil, že vedení s odboráři diskutuje pokaždé jinak. „My si myslíme, že majitel ještě nezastavil své aktivity k vyvedení povolenek. V Rumunsku své povolenky prodali. Pokud by si je měli koupit za 46 eur za tunu, tak je to likvidační,“ řekl Slanina. Cena povolenek podle něj stoupla právě proto, že trh ví, že je potřebují.
Středula se navíc netají obavami z příchodu nového ředitele ostravské hutě, který se brzy předpokládá. „Očekávám přesun peněz a povolenek do té doby, dokud bude firma solventní,“ řekl.
Odboráři proto pokračují ve stávkové pohotovosti, do vlastní stávky přitom jít nehodlají. Slanina uvedl, že se chystají ochromit výrobu, ale nikoliv formou jejího zastavení. „Chceme huti pomoci, ne jí ublížit,“ komentoval záměr odborářů bez dalších detailů. „Nechceme vedení dávat dopředu do ruky nástroj, jak se bránit,“ vysvětlil Slanina.
Ostravská huť doplácí na to, že v minulých letech emisní povolenky šetřila. Protože jsou snadno zpeněžitelné, chce je využít k tolik potřebné modernizaci huti. V plánu je především výstavba hybridních pecí v ocelárně a pořízení modernějších technologií pro válcovny. „Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je navíc součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací, uzavřené v době koupě,“ říkají odboráři.
Liberty Ostrava je od roku 2019 součástí Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance podnikatele Gupty. Odboráři zdůrazňují, že se firmě daří. Výsledky hospodaření za první čtvrtletí ukazují, že výroba v Ostravě meziročně vzrostla o 20 procent. Za měsíc v průměru vyrobí 550 tisíc tun trubek a dalších ocelových výrobků.
Ke dnu ji však táhnou problémy celé skupiny. Těžkou ranou pro ni bylo, když na začátku minulého měsíce vyhlásila insolvenci britsko-australská firma Greensill Capital, stěžejní instituce pro financování Guptova koncernu. Magnát pak neúspěšně požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy korun).
Ve čtvrtek pak britský tisk zveřejnil informaci, že indická ocelárna Tata žaluje mateřskou firmu Liberty Steel kvůli neuhrazeným dluhům. Jejich výše je kolem tří miliard korun.
Zdroj: www.ihned.cz