Preventivní testy na covid-19 budou mít ze zdravotního pojištění hrazené od září i nadále děti do 18 let. Vyplývá to z mimořádného opatření, které schválila vláda. Původně vláda mluvila o tom, že by si testy měli od září platit všichni nad 12 let, pro které je dostupné očkování. Bezplatné bude testování také pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro lidi, kteří s očkováním začali, ale ještě jej nemají dokončené. Pro ostatní budou testy, které jsou určené například pro návštěvy kulturních či sportovních akcí, zpoplatněny.

Za dokončené se očkování považuje po uplynutí dvou týdnů od druhé dávky u dvoudávkových vakcín nebo dva týdny po první dávce u jednodávkové očkovací látky.

Prokázání bezinfekčnosti je požadováno například při návštěvě kulturních akcí či při cestování. Za doklad bezinfekčnosti se kromě dokončeného očkování a negativního výsledku testu považuje také potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už dříve vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Nárok na hrazené testování je nejvýše jednou za sedm dní.

Zpoplatnění se nebude týkat testů ve školách, zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj vláda také schválila, že pokud budou děti testovány ve škole, budou se moci dokladem o výsledku nebo čestným prohlášením prokázat i jinde, například v kroužcích, ve službách nebo na hromadných akcích. Ve školách jsou naplánovány tři vlny testování na začátku září. Pokud školy použijí PCR testy, bude stačit otestovat děti dvakrát.

Třetí dávka vakcíny pro rizikové skupiny

Třetí dávka očkování proti covidu-19 bude v Česku primárně pro rizikové skupiny, řekl také po jednání vlády Vojtěch. První lidé by se k přeočkování měli dostat pravděpodobně na podzim, doplnil. Zopakoval, že s konečnou platností by měl kabinet o možnosti získat třetí dávku očkování rozhodnout do konce srpna, zřejmě příští týden.

Vojtěch zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou. Zda bude třeba třetí dávka očkování i pro další skupiny, podle něj ukáže další vývoj epidemie: „Pokud bude nutné přeočkovat další skupiny obyvatel, bude to postupný proces.“

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit