Epidemie covid-19 v Česku zrychluje, případů skokově přibývá. Vláda proto zavádí nové restrikce nebo zpřísňuje stávající opatření, a to od 25. 10. respektive 1. 11. Majitelé či provozovatelé restaurací a barů budou muset od listopadu kontrolovat, zda mají hosté očkování či testy na covid.

Po posledním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ve všech vnitřních prostorách bude už od pondělí 25. října povinná ochrana úst a nosu. „Roušky stačit nebudou, lidé musejí mít alespoň respirátor FFP2, KN95 či vyšší třídy,“ sdělil Vojtěch.

Testy už nebudou platit týden

Vláda zkrátila také platnost testů na covid. Antigenní testy budou platit jen 24 hodin, výsledky PCR testů se budete moci prokázat nikoli týden ale jen tři dny po jejich provedení.

Babišův kabinet hledá další cesty, jak donutit lidi, kteří odmítají očkování, aby si nechali vakcínu aplikovat. Od listopadu proto nebudou testy hrazeny ze zdravotního pojištění a lidé si je zaplatí sami (pokud nebudou mít příznaky nemoci nebo zahájené očkování). Testy pro děti a mladé lidi do 18 let bude nadále hradit stát.

Vláda toto opatření zvažovala od prosince, vzhledem k epidemiologické situaci ale vše urychlila. V současnosti je povinné nosit respirátor v obchodech, ve službách, v MHD nebo na kulturních či sportovních akcích.

Nespokojení hostinští: Vláda nás překvapila

Nově zaváděné restrikce se nelíbí zástupcům podniků v gastronomii, přesto je považují za přijatelnější než další plošný lockdown.

„Jsme připraveni opatření respektovat a dodržovat. Jen upozorňujeme, že nemáme právní ani technické možnosti k ověřování totožnosti hostů a pravosti certifikátu, a tudíž za to nemůžeme nést odpovědnost,“ citoval server iDnes.cz tiskovou mluvčí sítě Ambiente Šárka Hamanová.

Za to, zda jim u stolu nesedí někdo bez vakcíny či platného testu, bude odpovídat personál restaurace, za pravost certifikátu samozřejmě nese odpovědnost host.

Uznávat se budou i samotesty

Zákazníci se nicméně nadále budou moci při návštěvě restaurací prokazovat také na místě provedeným samotestem na covid-19. Potvrdil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Negativní samotest jednou z variant, jak mohou zákazníci od 1. listopadu obsluze doložit bezinfekčnost.

Podle Luboše Kastnera z Českého gastronomického institutu a Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) vyvolává nové opatření a především rychlost, s jakou bylo zavedeno, mezi restauratéry negativní emoce.

„Dozvěděli jsme se to až v pátek 15. 10. z tiskové konference ministra Vojtěcha. Zástupci podniků v gastronomii zažívají překvapení, očekávali jsme, že budeme do přípravy opatření více zapojeni,“ uvedl Kastner.

Kastner: Předpokládám, že to skončí u soudu

Vláda ovšem toto opatření zvažuje už od letních měsíců a se zástupci gastrosektoru jej diskutovala. „My jsme ale opakovaně argumentovali, že nepovažujeme tento nástroj za stoprocentně účinný. Zároveň jsme říkali: V případě, že by to ministerstvo cítilo, že to může nastat, potřebujeme prostor pro debatu a víc času, abychom si vysvětlili detaily, abychom to důkladně prodiskutovali s našimi členy,“ popsal Kastner.

„Chtěli jsme, aby nás vláda zapojila do diskuze a my jsme v té diskuzi od pátečního poledne. To nám nepřipadá jako partnerský postup. To, co registrujeme teď, je hodně emocí, ale budeme se s tím muset popasovat,“ dodal.

Luboš Kastner si myslí, že bude i toto opatření napadeno u Nejvyššího správního soudu jako mnoho předešlých. O tom, že by se k tomu některý z restauratérů aktuálně chystal, ale neví.

V případě hospod v menších obcích by mělo být podle Luboše Kastnera možné, aby si provozovatel zavedl seznam stálých hostů s uvedením platnosti jejich očkovacího certifikátu. Hosté by pak nemuseli prokazovat svou bezinfekčnost při každé návštěvě. Ministr zdravotnictví tuto možnost připustil.

Opatření platná od 25. října (přehledně):

  • Lidé musejí nově nosit respirátory na pracovištích. Výjimku mají ti, kteří jsou v kanceláři sami a ti, kteří se nacházejí ve stejný čas a na stejném místě, pokud je jejich vzdálenost od sebe nejméně 1,5 metru.
  • Zaměstnavatelé musejí vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.
  • Nutné jsou nově respirátory na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků (ochranu ústa nosu musejí mít lidé i tam, kde to platilo dosud).
  • Zkracuje se doba karantény na sedm dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Ukončeny ovšem musí být negativním PCR testem. Dosud museli být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit