Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu ocenil i letos zástupce českého průmyslu. Moravskoslezský kraj opět potvrdil své postavení výkladní skříně tuzemského průmyslu.
Cenu za rozvoj průmyslu a regionu získala společnost TATRA TRUCKS. Legendární česká značka vyrábí vozidla již 171 let a patří mezi nejstarší automobilky planety. Nákladní auta z moravskoslezské Kopřivnice jsou po celém světě známá pro svou spolehlivost, odolnost a inovace. I nyní firma reaguje na aktuální trendy a zaměřuje se také na výzkum nových pohonů, které obohatí tradiční originální koncepci Tatry.

Cenu za Průmysl 4.0. získala firma Linde Gas za svůj systém PlantWatch, umělou inteligenci, která hlídá výrobu technických plynů ve značné části Evropy, ale také až daleko na Sibiři. Tato „sci-fi uvedená na reálného života“, jak projekt ohodnotila porota, pracuje na bázi umělé inteligence, neustále sleduje výrobny Linde Gas rozprostřené po regionu. Napovídá operátorům, kde mohou očekávat odchylky od optimálního provozu a jakým zásahem zařízení opět do takového provozu vrátit. PlantWatch tak zvyšuje jejich produktivitu. Díky PlantWatch se zvedl počet řízených zařízení z ČR o 40 procent, zejména růstem obchodu skupiny Linde v Rusku a Kazachstánu. Zajímavé je, že celý tento sci-fi příběh, který přinesl také řadu kvalifikovaných míst, se odehrává v malé obci Ropice na Třinecku.

Autor: Petr Holica

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit