Vláda chce zamezit možnému zneužívání pětitisícových dávek uprchlíky, kteří na ně nemají nárok. Chystá proto změnu v systému vyplácení dávek, pro jejichž získání budou muset lidé splnit dvě podmínky. Uprchlík z Ukrajiny nově podporu nedostane, pokud nebude mít v pasu razítko o překročení hranice schengenského prostoru.

Dávky budou zároveň částečně vypláceny v naturáliích. To znamená, že pokud už uprchlík bude mít zajištěné adekvátní ubytování a stravu, nebude mít na příspěvek nárok.

Na nových podmínkách se v úterý dohodli hejtmani a zástupci vlády. Kabinet by měl podle původních informací dohodu na návrh ministra práce sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) schválit ještě na úterním mimořádném jednání, nicméně Jurečka pro HN upřesnil, že dávku budou schvalovat až na řádném jednání ve středu.

Hejtmani Jihomoravského a Moravskoslezského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) a Ivo Vondrák (ANO) HN ještě dopoledne řekli, že na nové formě dávky se již se zástupci vlády dohodli. „Doufám, že se vyslyší má žádost, tedy pokud už uprchlík má ubytování a stravu, nebude mu moci být vyplacena dávka,“ říká Vondrák.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pro HN sdělil, že někteří uprchlíci dávky zneužívají. “Existuje podezření, které se prověřuje na různých úrovních, že do ČR jezdí lidé, kteří se snaží získat dávku a následně ze země odcestují, popsal Rakušan.

„Zásadní změna, která přichází v úvahu, je ta, že by se dávky částečně „vyplácely“ nejen v peněžní formě, ale ve formě ubytování a stravy. Pokud se bude poskytovat jenom ubytování, a vše ostatní si bude uprchlík zařizovat sám, dávku by dostal,“ popisuje Grolich s tím, že očekává, že vláda odpoledne návrh schválí.

Ministr vnitra Rakušan potvrdil, že těm uprchlíkům, kterým zajišťuje ubytování a stravu stát, nebudou mít nárok na dávku ve výši pět tisíc korun.

Vondrák upozornil také na to, že kraje ani stát přesně netuší, kolik uprchlíků je reálně v současnosti v České republice. „Policie provedla pilotní projekt, který se týkal i Havířova, ve kterém zkontrolovala 728 adres, na kterých byli nahlášeni uprchlíci mimo naše databáze. Přibližně třetina se nenacházela na adrese, kterou uvedli, a nevíme, kde v současnosti jsou,“ uvedl Vondrák.

Ministr vnitra Rakušan však uvedl, že jen 13 procent příchozích uprchlíků v Havířově policisté nedokázali lokalizovat. „S ubytovacími kapacitami se Česko dostává na hranu důstojného ubytování. Může tedy nastat vybudování dalších stanových městeček,“ napsal Rakušan.

Na úterním mimořádném jednání vlády plánují ministři podle Mariana Jurečky představit a schválit řešení humanitární krize s ukrajinskými uprchlíky romského původu, kteří se zdržují na pražském hlavním nádraží. Plánované řešení však ministr odmítl před projednáním HN konkretizovat.

Zdroj: www.hn.cz 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit