Po podzimní demonstraci, které se zúčastnilo asi 40 tisíc státních zaměstnanců, jich přibližně 148 tisíc v prosinci stávkovalo, 190 tisíc stávku aktivně podpořilo a 90 tisíc lidí s ní vyjádřilo sympatie. Čísla v rámci prosincové pražské demonstrace v době stávky uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Stávkové demonstrace se uskutečnily i v dalších krajských městech. Účastníci pražského shromáždění, kterého se zúčastnilo asi 2000 lidí, ve výzvě vládě mimo jiné uvedli: "Příjmy státního rozpočtu, vedle rozumných úspor, které podporujeme, musí zajistit především zdanění šedé ekonomiky, podpora ekonomického růstu a zavedení progresivní daně u vysokých příjmů."
NESPOKOJENOST NAPŘÍČ PROFESEMI
Předsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody Anna Machová na pražském Palackého náměstí při prosincové demonstraci uvedla, že tito pracovníci jsou v rámci veřejného sektoru spolu se zaměstnanci sociálních služeb nejhůře odměňováni. Dodala, že jim vláda "za léta
poctivé práce snižuje platy" - o nejvíce peněz totiž podle ní přijdou zaměstnanci s nejdelší praxí. Místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie Daniel Bláha podotkl, že jelikož policisté a hasiči nemají právo stávkovat, využívají protestů formou demonstrací. Podle jeho názoru jsou obě tyto profesní skupiny "postiženy špatnou prací současné vlády". Zdůraznil, že nejde pouze o platy, ale také o omezení investičních a provozních výdajů. "To v důsledku ohrožuje bezpečnost občanů," dodal. Karel Kouba z Herecké asociace mimo jiné uvedl: "Herci zejména z oblastních divadel na tom nejsou nejlépe. Náprava je v nedohlednu." Tajemník Odborového svazu orchestrálních hudebníků ČR Jindřich Ptáček řekl, že "současná reprezentace zastírá své kroky bojem proti korupci, kterou ale navíc ve skutečnosti vůbec neřeší".
PODPORA OD ODBORŮ Z PRIVÁTU
Na akci vystoupili i zástupci odborů zastupujících zaměstnance v privátním sektoru. Místopředseda Odborového svazu KOVO uvedl, že by se odboráři zastupující zaměstnance soukromých firem neměli nechat rozdělit s odboráři zastupujícími státní za -městnance. K tématu hovořil i europoslanec ČSSD a někdejší předseda ČMKOS Richard Falbr: "Všem, kteří se snaží vrazit klín mezi lidi pracující manuálně a mezi úředníky, chci připomenout, že něco podobného se stalo po roce 1948. Teď jenom schází, aby vláda přišla s heslem Sedmdesát tisíc úředníků do výroby."
NESOUHLAS PODNIKATELŮ A PRAVICE
Zatímco mnozí zástupci zaměstnanců v soukromém sektoru s protestujícími státními zaměstnanci souzní, jiní představitelé soukromé sféry na jejich akce hledí kriticky. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl kupříkladu uvedl, že soukromý sektor přijal tvrdá úsporná opatření, výrazně snižuje produktivitu práce a zavádí technologické změny. Jisté kroky tedy očekává i od státu. "Stát musí za méně peněz zvýšit svou efektivitu," uvedl. S tím, že ale zaměstnavatelé respektují právo odborů a zaměstnanců vyjádřit nespokojenost.
Razantnější prohlášení vydala Strana soukromníků České republiky. "Celou akci považujeme za pokus levice, která chce prostřednictvím odborových předáků z ČMKOS tímto krokem zahájit proces politické destabilizace České republiky a také zpochybnit výsledky letošních parlamentních voleb," uvedli předseda strany Rostislav Senjuk a první místopředseda Rudolf Baránek. Názory se různí i mezi politiky - zatímco zástupci trojkoalice ODS, TOP 09 a VV spolu s prezidentem Václavem Klausem stávku označili za nezodpovědnou, politici levicových ČSSD a KSČM se jí aktivně zúčastnili. Podle průzkumu agentury Factum Invenio, uskutečněného před stávkou, s ní vyslovilo souhlas 54 procent obyvatel, 37 procent lidí jí naopak podporu nevyjádřilo. Většina respondentů průzkumu má ale za to, že v důsledku stávky vláda svůj názor na snižování platů nezmění.
Zdroj:Parlamentní listy