Ze státních firem během letošního roku bude muset odejít na 3000 lidí. Nejrozsáhlejší propouštění podle plánů čeká Českou poštu, kterou bude muset opustit asi 1730 zaměstnanců. Odejít má také zhruba pět set zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty a z Českých drah přibližně tři sta lidí, snižovat se mají počty i v ČSA a Letišti Praha. Ze všech státních podniků bude letos propouštět nejméně Budějovický Budvar. Zprávu uvedla jako první Česká televize.

Budějovický Budvar propustí asi 20 lidí, Lesy ČR a ČEZ žádné výpovědi rozdávat nebudou, opustí je jen ti, kteří odcházejí do důchodu. Nejvíce ale ubude zaměstnanců v České poště, která jen letos škrtne podle ČT zhruba 1700 pozic z veškerých profesí. Pošta dnes zaměstnává celkem 34 400 zaměstnanců a má 3350 poboček.

Výrazně propouštět mají letos i národní dopravci. Na železnici přijde o práci zhruba pětistovky lidí ze Správy železniční dopravní cesty. Snížení zaměstnanosti má firmě na výplatách ušetřit téměř 400 milionů korun. SŽDC zaměstnává zhruba 9500 osob. Z Českých drah, které zaměstnávaly ke konci loňského roku 26 674 lidí, odejde letos zhruba 300 pracovníků, především z administrativních pozic. České aerolinie, zaměstnávající nyní zhruba čtyři tisíce pracovníků včetně asi desetiny pilotů, by mělo opustit 317 lidí. Pilotů má podejít přibližně čtyřicítka. Propouštět bude i Letiště Praha, kde většinou půjde o sezonní pracovníky v odděleních handling, check-in či o lidi, kteří se starají o údržbu ranveje. Celkem jde o 110 zaměstnanců.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit