Zaměstnavatelé a odboráři se dohodli na tom, že na nejbližším zasedání Rady hospodářské a sociální dohody (Tripartita) předloží vládě návrh, kterým by se v tuzemsku podařilo zavést systém takzvané kurzarbeit. To je zaměstnávání lidí takovým způsobem, kdy by zaměstnanci v případě, že pro ně firma nemá momentálně práci, zůstali doma a ušlou mzdu by jim uhradil stát.
Podle hodnocení domácích ekonomických médií, jde o několik let prosazovaný model, který se úspěšně využívá například v Německu. Zastánci kurzarbeitu argumentují tím, že je to pro stát výhodnější, než kdyby musel platit podporu v nezaměstnanosti. „Hledali jsme shodu v tom, kde by vláda mohla zrychlit své kroky. Našli jsme ji také u tématu kurzarbeit,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jak dále řekl: „Chceme vyzvat vládu, aby připravila analýzu k rychlému zavedení kurzarbeitu“.
V praxi kurzarbeit znamená, že podnikatelé mohou na určitý čas ponechat své pracovníky doma a nezaplatit jim za to příslušnou část mzdy. Zaměstnancům pak nižší plat dorovná stát.
Na schůzce zaměstnavatelů s odbory se projednávaly i další klíčové body reformních návrhů, mezi které patří třeba konta pracovní doby. „Rozvržení pracovní doby formou kont je v zájmu byznysu,“ řekl Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé na rozdíl od odborů prosazují delší vyrovnávací období pro pracovníky, kteří odpracují přesčasy, a to na více než nynějších maximálních 52 týdnů.
-pda-