Jeden z klíčových pilířů chystané reformy zdravotnictví, totiž zrušení téměř šesti tisíc nemocničních lůžek, nepřinese žádné úspory. Informaci zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD), který použil plán, o němž minulý týden jednala správní rada největší zdravotní pojišťovny - VZP. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v únoru uvedl, že restrukturalizace by měla rovnoměrně postihnout malé i velké nemocnice, úspora by byla zhruba pět miliard korun.

Jenže MfD zjistila, že když se škrtne pět lůžek na oddělení se 30 a další tři na oddělení s 20 lůžky, nestane se nic. Byť takto nemocnice po pár lůžkách na každém oddělení zruší třeba dvě tři desítky postelí. Jenže list podle reakcí ředitelů nemocnic zjistil, že výdaje na energii a zdravotnický personál se zrušením lůžek z nákladů nevymaže. Nemocnice jsou navíc placeny ročním paušálem a ten se nezmění. Dále jsou placeny za výkony na pacientech a tady se také nic nezmění, protože se škrtají jen lůžka, která byla podle statistik stejně neobsazená.

VZP chce škrtání lůžek rozdělit do tří etap. V prvním kole se návrh projedná se zřizovateli nemocnic (do konce měsíce), pak do konce září s hejtmany a nakonec s ministerstvem a uskuteční se do konce 31. prosince letošního roku.

Nejvíc nevyužitých lůžek přitom bylo v Karlovarském kraji. Zdaleka nejvíce se však má podle plánu VZP škrtat v Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně lůžek se má rušit ve Zlínském kraji. V materiálu stojí, že úspory jsou nejisté.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit