Změny v odstupném při propuštění, navýšení maximálního rozsahu práce na dohodu a zaměstnávání na dobu určitou či zkušební dobu, potvrdila česká vláda změnami zákoníku práce. Nové předpisy však kritizuje nejen většina odborových svazů a opozice, ale i řada institucí a úřadů.
Vláda naopak prohlásila, že nová pravidla mají zefektivnit zaměstnávání lidí a pomoci zaměstnavatelům.
Návrh změn zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 000 korun. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění. Zákon nově umožňuje prodloužení zkušební doby u vedoucích a klíčových zaměstnanců na šest měsíců místo tří měsíců pro ostatní zaměstnance. Podle serveru Aktuálně.cz novela Zákoníku práce počítá i s tím, že odměnu za práci přesčas bude možné zahrnout do mzdy a zaměstnanec za ni nemusí dostat speciální 25procentní příplatek nebo náhradní volno. Povinný už nebude ani nejméně desetiprocentní příplatek za noční nebo víkendovou práci. Firma se bude moci se zaměstnancem dohodnout na nižší sazbě, tedy prakticky i na zrušení příplatku. Odboráři se obávají, že změny mohou zhoršit postavení zaměstnanců, zvláště v krizovém období.
Uvedené změny se mají týkat jen podnikatelské sféry, tedy lidí odměňovaných formou mzdy. U nepodnikatelské sféry, tedy u platů, zůstanou dosavadní pravidla - tedy v zásadě 25procentní příplatek za přesčasy i víkendy a 20procentní za noční práci. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.
Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje Ve firmě méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.
Jenže novinky v Zákoníku práce se nelíbí odborovým předákům, kteří už oznámili, že chystají další akce na protest proti vládním reformám. Agentura ČTK uvedla, že vedení největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů - pak chce zveřejnit své výhrady k důchodové reformě a novele zákoníku práce.
-pda-