Podle listu to znělo dobře, když na ministerstvu vnitra loni oznámili, že začnou hledat zbytečné úřady a ty se zruší. Jenže odbor efektivní veřejné správy, který měl českou byrokracii zredukovat, letos v lednu zanikl. Sám se totiž ukázal jako nadbytečný. Státní úředníci však nyní podle HN tvrdí, že úřad byl nelogicky uspořádán, koncepční věci byly odtrženy od těch výkonných, a to prý vždycky špatně. Sekce pro efektivitu fungovala téměř dva roky, což stálo více než milion korun. Na úřadě kvůli tomu totiž pracovalo o čtrnáct lidí více než dnes.
Skutečné pátrání po tom, co který úřad v Česku dělá, začíná teprve teď a první výsledky údajně nebudou dříve, než příští rok v lednu nebo únoru. HN uvedly, že jednotlivá ministerstva totiž musejí nejprve nahlásit soupis své činnosti. Až seznam vznikne, tak bude poprvé vidět na úřady, které dělají totéž, aniž by se o tom vědělo. Potřeba k tomu bude speciální software, který dokáže nahlášené údaje vyhodnotit. Státní zakázka na se však bude teprve vypisovat, podle zjištění HN by to mělo být do dvou týdnů.
O tom, kde se činnost úředníků překrývá, se přitom na ministerstvu vnitra mluvilo už před rokem, kdy se měl "zefektivňující" projekt původně rozběhnout.
Počet úředníků neustále narůstá a s tím i rostou provozní výdaje. HN podotýkají, že jen na ministerstvu zemědělství vzrostl objem peněz na platy mezi lety 2002 až 2009 na dvojnásobek. Podle zakladatele Strany svobodných občanů, ekonoma Petra Macha, který činnost úřadů dlouhodobě sleduje, se z milionu korun staly dva miliony korun ročně.
"Změnit to můžeme jedině tak, že zjistíme, co za zbytečné činnosti komu ukládá zákon. Jestli někde počítají kozy a ovce, a nám to přijde zbytné, musíme řešit legislativu," citují vyjádření Petra Macha.
-pda-