Deník Aktuálně uvedl, že podle návrhu Českomoravské konfederace odborových svazů má minimální mzda stoupnout ze současných 8000 na 9200 korun měsíčně. Zvýšení o 15 procent má kompenzovat inflaci, respektive nárůst spotřebitelských cen za posledních pět let. Od ledna 2007 totiž zatím žádná vláda minimální mzdu nezvýšila. Jiné odborové svazy by se spokojily s navýšením minimální mzdy o šest procent.
Minimální mzdu pobírá jen kolem 40 tisíc lidí, tedy zhruba jedno procento zaměstnanců v podnikatelské sféře. Její zvýšení by se podle Aktuálně.cz přesto dotklo i ostatních pracovníků. Současně totiž mají stoupnout i úrovně zaručené mzdy, tedy minimální tarify pro jednotlivé skupiny profesí. Výjimkou je nepodnikatelská sféra, odměňovaná podle platových tabulek.
S návrhem na zvýšení minimální mzdy přišel na červnovém jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Vyzval odbory i zaměstnavatelské svazy, aby své návrhy přinesly na srpnovou schůzi a následně dohodly kompromisní číslo. S konkrétní částkou ministr ovšem nepřichází, chce počkat právě na výsledek dvoustranného jednání. O odlišení minimální mzdy podle regionů Drábek UŽ neuvažuje. Tak jako dosud tedy zůstane jednotná pro celé území České republiky.
Zástupci zaměstnavatelů připouštějí, že růstu minimální mzdy asi nezabrání, ale požadují výrazně nižší růst než odbory. Konkrétní částku však dosud nesdělili. „Vnímáme určité objektivní faktory, které vytvářejí tlak na zvýšení minimální mzdy. Případný růst by však neměl mít formu výrazného skoku," říká za Svaz průmyslu a dopravy mluvčí Milan Mostýn. Podle Mostýna je nutné najít způsob, který nezatíží především malé a střední firmy, kde je vyšší podíl nekvalifikované fyzické práce.
Spolu s minimální mzdou by automaticky stouply i spodní sazby mzdových tarifů pro jednotlivé profese, protože ministr Drábek nechystá v tomto směru žádné systémové změny.
-pda-