Čechům, kteří si zaměstnání během krize udrželi, vzrostly platy od roku 2008 v průměru o 6 procent. Všiml si toho deník Hospodářské noviny (HN). Podle zjištění HN stouply od počátku krize 2008 platy nákupčích, programátorů, hlavních účetní nebo personalistů. Na druhou stranu dělníkovi, autolakýrníkovi nebo konstruktérovi naopak plat za poslední čtyři roky výrazně klesl.

Celkově v Česku od začátku krize stále přibývá pracovníků, kteří mají poměrně dobré platy 24 tisíc a víc. O více než 1 % přibylo dokonce i těch, kteří vydělávají nad 54 tisíc měsíčně. Oproti tomu lidí, kteří berou málo, tedy pod 24 tisíc měsíčně, od začátku krize stále mírně ubývá. HN citují z průzkumu na serveru pro porovnání mezd www.platy.cz. Online průzkumu se od roku 2008 do srpna 2011 zúčastnilo více než 271 tisíc lidí, každý z nich vyplnil dotazník o tom, jakou práci dělá a jaká je jeho mzda.

Důvod, proč v Česku podle listu krize vytvořila více „bohatých“ zaměstnanců, ovšem příliš veselý není. Ti, co vydělávali před krizí málo, si nepolepšili, ale většinou skončili na úřadech práce. Faktem totiž je, že lidé, kteří si práci během krize udrželi, se platy od roku 2008 zvyšovaly, a to v průměru o 6 procent za celé období od roku 2008 do nynějška. Vysoké platy rostou proto, že na trhu jsou stále víc žádaní zaměstnanci a specialisti, kteří umějí ustát těžkou ekonomickou situaci společnosti. Hodně manažerů firmy také propustily.

Rozdíly v platech nyní a na začátku krize jsou podle HN u některých pozic velmi výrazné. Nejvíce rostly platy vrcholových manažerů v oblasti IT. Například IT konzultant ještě v roce 2008 vydělával průměrně 38 195 korun. Letos v srpnu už mu ovšem chodí 45 354 korun. Během krize si tedy polepšil o 19 procent. A třeba nákupčímu v oblasti strojírenství stoupl plat o celých 18 procent, z 22 tisíc na začátku krize na téměř 26 tisíc, které bere nyní.

Naopak nejvíc klesl plat lakýrníkům a konstruktérům v automobilovém a strojírenském průmyslu. Třeba konstruktér vydělával ještě na konci roku 2008 průměrně 27 866 korun. Teď mu plat klesl o 10% na pouhých 24 987 korun. List uvedl, že celkově nejvíc lidí, tedy téměř polovička z dotázaných, vydělává od 14 do 24 tisíc korun měsíčně.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit