Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZ) se pokusí prosadit na nejbližším jednání tripartity zrovnoprávnění postižených občanů. Dosud totiž mají 70 nebo 50 procent minimální mzdy - podle stupně postižení. Zjistila to agentura Mediafax. Podle předsedkyně OSZ Dagmar Žitníkové odporuje současný stav pravidel v ČR Evropské sociální chartě a Úmluvě o právech osob se zdravotním postižením. Podle odborů je rozdílná minimální mzda diskriminační.

Mediafax uvedl, že stejně jako Českomoravská konfederace odborových svazů bude i OSZ tlačit na navýšení minimální mzdu všem lidem o 15 procent na 9 200 korun.

Od 1. ledna 2012 by chtěly odbory navýšit i platy zaměstnanců ve zdravotnictví, a to o deset procent. Zvyšování platů podporují i nemocnice, navíc se stát ke zvyšování sám zavázal memorandem, které v březnu podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Tyto peníze však nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z rozpočtu zdravotních pojišťoven," citoval Mediafax Stanislava Fialu, ředitele Asociace českých a moravských nemocnic.

Odbory by chtěly také převést platy sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách na tabulkové tarify zdravotnictví. Jednání tripartity proběhne 18. srpna.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit