Na českém pracovním trhu ubývá lidí, které by firmy mohly zaměstnat. Zatímco loni pociťovalo počet pracovníků na trhu jako dostatečný 63 procent podniků, letos to je už jenom 52 procent. Naopak podíl firem, podle nichž je vhodných pracovníků nedostatek, stoupl o pět procentních bodů na 32 procent. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil mezi více než 10 000 tuzemskými podnikateli v souvislosti s podnikatelskými soutěžemi Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011.

Počet podnikatelů, kteří tvrdí, že se rozhodně nezvyšuje počet vhodných zaměstnanců, podle autorů průzkumu každý rok roste. V roce 2009 jich to tvrdilo 53 procent, loni 55 procent a letos jich bylo už 63 procent.

O situaci v některých oborech svědčí podle mínění portálu ČMKOS slova cechmistra Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Jiřího Vrňaty. „Loni se vyučilo v oboru pokrývač devět lidí, a to vše na 10,5 milionu obyvatel," cituje server eSondy.cz Vrňatu. Letos se podle něj situace o něco zlepšila. Do učebního oboru nastoupilo 27 lidí. Mnoho z nich však podle něj studium nedokončí. "Budeme rádi, když se z nich vyučí polovina," řekl Vrňata. Stát by se podle něj měl více zaměřit na podporu učňovského školství, a to například příspěvky.

"Zvýšit atraktivitu našeho řemesla by pomohlo i zařazení našich řemesel mezi sezonní práce. Za dny v zimních měsících, kdy se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám tato řemesla nedají vykonávat, by se vyplácela refundace," míní Vrňata. Třeba v Rakousku nebo Německu podle něj tyto refundace v různých podobách existují a fungují.

Dlouhodobý nedostatek "vhodných" pracovníků v některých oborech potvrzuje podle serveru eSondy.cz také viceprezident Cechu topenářů a instalatérů Miroslav Vybíral. "Úbytek kvalifikovaných lidí vznikl jednak přirozeným odchodem do důchodu a také společenským klimatem, které podceňovalo řemeslo a naopak nekriticky vynášelo byť pochybné, ale středo nebo vysokoškolské vzdělání, a to i bez šance na uplatnění," řekl Vybíral. Příčinu vidí hlavně v zanedbaném učňovském školství, nedocenění řemesla ve společnosti a nulových benefitech pro firmy podporující výchovu učňů. Podle něj by nápravě pomohla podpora učňovských oborů ve formě stipendií či domovů mládeže u učňovských zařízení.

Na to, že se učňovské školství podceňuje, upozornil i prezident Hospodářské komory Petr Kužel. "Když rodiče dají peníze na řemeslo, tak vždycky budou vydělávat peníze," řekl. Řemeslníků je totiž podle něj opravdu málo.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit