Hlavním rysem schválených norem je podle komentářů ekonomů jasný vzkaz vlády lidem, aby nespoléhali jen na stát. To se týká především úpravy důchodových pravidel, které nově zavádějí spoření v penzijních fondech. Penzijní reforma ale umožní lidem, aby si částečně snížili současné odvody státu na sociální pojištění a převedli je do soukromých penzijních fondů. ¨
Lidé se budou moci rozhodnout, jestli místo současných 28 procent budou státu na sociální pojištění od roku 2013 odvádět o 3 procenta méně. Místo toho je budou moci poslat do soukromých penzijních fondů. Podmínkou bude, že k tomu přidají 2 procenta ze svého.
Parlament schválil model důchodové reformy, ve které budou existovat čtyři různé typy penzijních fondů, rozdělených podle toho, jak moc budou lidé ochotni riskovat. Tomu by měl odpovídat i budoucí výnos fondu. Penzijní společnosti ke správě peněz využijí fondy - od zcela konzervativního, který bude moci investovat jen do státních dluhopisů, až po dynamický. Peníze klientů v nich budou odděleny od majetku akcionářů.
Každý, komu teprve bude 35 let, se bude muset rozhodnout, zda do fondu půjde, nebo ne. Pak už to však nebude moci změnit. Rozhodnutí bude dobrovolné, ale nevratné. Šanci přesměrovat část současných sociálních odvodů do penzijních fondů dostanou i starší lidé. A až půjde člověk do důchodu, bude se moci rozhodnout, zda mu peníze z fondů budou vypláceny 20 let, nebo rozloženy tak, aby dostával peníze do konce života.
Poslanci rozhodli také o tom, že důchodové spoření se státním příspěvkem zůstane zachováno.
Lidé, kteří si už nyní spoří se státním příspěvkem, o tuto možnost nepřijdou. Změní se ale pravidla podpory.
Zatímco nyní vám stát k pětistovce, kterou si ukládáte, přidává 150 korun a další tisícovku (tedy celkem 12 tisíc korun ročně) si můžete odečíst od daňového základu, nově vám stát přidá 230 korun měsíčně (2 760 korun ročně), pokud budete ukládat alespoň tisícovku měsíčně. Odečíst od daňového základu budete moci druhou tisícovku (respektive 12 tisíc za rok), kterou vložíte do již nyní existujícího systému důchodového spoření se státním příspěvkem.
-pda-