Od příštího roku mají platit nová pravidla i pro výplaty sociálních dávek. Dotkne se to například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Dávky bude nově vyplácet výhradně úřad práce. Lidé je budou čerpat rovněž prostřednictvím sociální karty. Karta bude identifikátor, výslovně dobrovolné bude její využití jako platebního nástroje. Možnost dostávat dávky na účet nebo složenkou tedy zůstane.

Výjimku budou moci tvořit lidé, kteří by zneužívali dávky v hmotné nouzi. Lidé, kteří zneužijí dávku v hmotné nouzi, o ni budou moci znovu žádat podle schváleného pozměňovacího návrhu sociálního výboru až po třech měsících místo jednoho.

Novela také sjednotí celkovou výši rodičovského příspěvku během dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun. Měsíční dávka se odvodí od toho, kolik let rodič zůstane s potomkem doma. V tříleté variantě se příspěvek sníží asi o 500 korun měsíčně proti současnosti, u ostatních variant se mírně zvýší. Pokud rodič dostane sankci za neplnění povinností souvisejících s řádným plněním povinné školní docházky staršího dítěte, z částky se odečte 22.800 korun.

Změní se i podmínky pro vyplácení příspěvků na péči. Jiný bude systém posuzování nároku na tuto dávku; podle mezinárodního systému. Podle opozice to ale vyloučí řadu lidí, dalším se příspěvek sníží. Peníze neměly být vypláceny "na ruku", jako je tomu nyní ale měly být vázány na sociální službu. Koalice se nakonec dohodla, že tuto úprava platit nebude a zůstane současný stav. ODS, TOP 09 a VV ale připraví opatření proti využívání příspěvků na jiné účely, což bylo i cílem nyní navrhované změny.

Novelou se zvýší příspěvek dítěti ve druhém stupni postižení z 5000 na 6000 korun. Změnit by se měly i podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení. Doba jeho poskytování bude nově omezena na sedm let během deseti let. Výjimku budou mít zdravotně postižení, kterým stát poskytl příspěvek na úpravu bytu, lidé žijící v bytech zvláštního určení a lidé starší 70 let. Vláda původně navrhovala 75 let. Příspěvek budou moci úřady vyplácet přímo pronajímateli. Snahy levice zamítnout reformy v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR neprošly. Nyní však předpisy míří do Senátu, druhé komory parlamentu, kde má ovšem levice převahu.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit