Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. Podle zjištění časopisu Týden, který využil čerstvé výsledky průzkumu portálu Práce.cz, má většinou formu krátkodobého přivýdělku, který lidem pomáhá řešit akutní problémy rodinného rozpočtu nebo přináší prostředky navíc pro zlepšení životní úrovně.
Ze zjištění Týdne dále vyplývá, že dalších 61 procent lidí by vylepšení příjmu druhým zaměstnáním uvítalo. Pouze 15 procent uvedlo, že nemají problém vyjít s příjmem od jediného zaměstnavatele. "Přestože se úroveň průměrné mzdy v Česku postupně zvyšuje, podíl lidí, kteří na ni skutečně dosáhnou, podle posledních dat činí jen zhruba 35 procent," cituje Týden vyjádření Ondřeje Myslivečka, analytika společnosti LMC, která provozuje portály Prace.cz a Jobs.cz. Většina zaměstnanců tak podle něj musí hospodařit s podprůměrným příjmem. Vzhledem k rostoucí cenové hladině se proto zvyšuje počet těch, kteří se mzdou od jediného zaměstnavatele jednoduše nevystačí, dodal.
Podle posledních dostupných dat Českého statistického úřadu mělo v letošním druhém čtvrtletí druhé zaměstnání 107 tisíc lidí ze 4,9 milionu pracujících. Podle Myslivečka si někteří lidé kromě plného úvazku vydělávají také nějakou formou zkráceného úvazku nebo krátkodobého přivýdělku.
"Určité procento lidí, jež lze jen těžko vyčíslit, si nejspíš někde přivydělává pouze na ústní dohodu bez doložitelného smluvního základu. Může občas jít o takzvanou práci na černo," konstatoval Mysliveček. U takových přivýdělků státu uniká část prostředků odváděných na daních a na sociální a zdravotní zabezpečení.
-pda-