Mezinárodní organizace práce (ILO) varuje ve své poslední zprávě, že pracovních míst ve světě v nadcházejících měsících dramaticky ubyde, pokud se prý nepodaří zabránit nové globální recesi.

ILO varování zveřejnila před summitem představitelů států skupiny G20, sdružující největší ekonomiky světa.

Zatímco počet lidí bez práce se v tuzemsku pohybuje nyní okolo osmi procent, v sedmnácti zemích eurozóny dosahuje aktuálně podle evropského statistického úřadu Eurostat hodnota nezaměstnanosti 10,2 procenta. A ILO varuje, že nejen v Evropě může být hůř. Globální ekonomika je totiž na pokraji nové a hlubší recese, která v desítkách zemí může vyvolat sociální neklid a nepokoje, varuje ILO.

Cestou, která by mohla černé scénáře o rychle rostoucím počtu lidí bez práce, zkazit, je podle mínění ILO vytváření nových pracovních míst. Mezinárodní organizace práce tvrdí, že vlády musejí aktivněji vytvářet pracovní místa, podporovat rekvalifikační kurzy a efektivněji pomáhat lidem s vyhledáváním práce. Zatím prý není na scéně nějaký odvážný plán, ve kterém by státy spojili síly v boji proti nezaměstnanosti a obnovily tak důvěru lidí v národní ekonomiky. Ty nejpesimičtější scénáře ekonomického vývoje podle mezinárodních institucí počítají s tím, že v případě neúspěchu záchranných aktivit v Evropě i USA se bude opakovat krize z let 2007 až 2009.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit