Lidé hledající práci by chtěli v průměru měsíčně vydělat 18 415 korun, což je v meziročním srovnání o 153 korun více. Dlouhodobě ale platová očekávání uchazečů o zaměstnání v posledních letech spíše klesají. Ukazuje to alespoň parametr - očekávaný plat, který uvádějí uchazeči o zaměstnání ve svých životopisech, když odpovídají na nabídku o konkrétní pracovní pozici. Proti třetímu čtvrtletí 2008 platová očekávání lidí klesla o osm procent, což představuje snížení o 1546 korun..

Časopis Týden porovnal personální statistiky, ze kterých vyplývá, že nejvyšší očekávané platy uvádějí ve svých životopisech lidé hledající si práci v managementu (26 776 korun), marketingu, reklamě, PR (25 019 korun) a informačních technologiích (24 968 korun). Naopak nejmenší výdělky očekávají lidé pracující v pomocných pracích (13 922 korun), cestovním ruchu (16 086 korun), zdravotnictví a sociální péči (16 264 korun).

Lidé, kteří si hledají práci v současné ekonomické situaci, mají očekávání spíše nižší, než jsou reálné platy. "Může to být na jednu stranu způsobeno tím, že si lidé uvědomují, že na trhu převyšuje poptávka po práci její nabídku, a slevují ze svých platových požadavků při hledání pracovního místa, a zároveň i tím, že nedostatek pracovních příležitostí v některých krajích způsobil, že lidé s vyšším vzděláním jsou ochotni vzít i práci pod svou kvalifikační úroveň za méně peněz," míní Valenta.

Týden.cz uvedl, že oproti tomu, kolik skutečně budou vydělávat a kolik před nástupem očekávají, se nejvíce podhodnocují lidé hledající práci ve stavebnictví a realitách či v marketingu, reklamě a PR. Jejich očekávané platy jsou proti reálným nižší i o třetinu.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit