Počty zahraničních pracovníků na území České republiky se v průběhu loňského roku vytrvale zvyšovaly. Zatímco na počátku roku 2011 jich podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí firmy v ČR zaměstnávaly 209 700, v listopadu jich už bylo téměř 221 000. Je to nejvyšší počet od ledna roku 2010, kdy počet zahraničních pracovníků u nás činil 222 719. Všiml si toho server ČMKOS eSondy.cz.

Nejpočetnější skupinou, která v listopadu v Česku pracovala, jsou občané Slovenska. Bylo jich přes 108 000. Tedy každý druhý cizinec, který v ČR pracuje, je občan Slovenské republiky. Na druhém místě jsou Ukrajinci a na třetím Poláci.

Podle průzkumu společnosti Manpower zaměstnává zahraniční pracovníky 19 procent českých firem. To je na stejné úrovni, jako ve zbytku Evropy. Nejčastěji podle Manpoweru práce cizinců využívají stavební firmy, a to z 31 procent, společnosti podnikající v oblasti pohostinství z 28 procent a ze zpracovatelského průmyslu z 22 procent. Nejčastějším povoláním cizinců jsou dělnické profese, které vykonává 27 procent z nich. Devět procent působí jako řemeslníci a pět procent ve vedení firem.

 

-red-

 

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit