Každá jedenáctá firma v Česku chce letos propouštět. Na druhou stranu 85 procent společností tvrdí, že počet zaměstnanců měnit nebude. Ukázal to průzkum společnosti Manpower, jehož výsledky exkluzivně zveřejnila Česká televize. Boj o to, za kolik budou lidi pracovat, ale v mnoha případech teprve vrcholí.

Postoj odborářů při kolektivním vyjednávání zní jasně, platy nesmějí klesat. A pokud se bude letos zdražovat, zvýšení mzdy musí alespoň vyrovnat vyšší životní náklady. Zaměstnavatelé ale požadavky odborářů tak jasně nevidí. Náklady firem totiž zvyšují nejen dražší pohonné hmoty, ale i elektřina. Špatná ekonomická situace navíc nutí firmy tlačit ceny dolů. Zaměstnavatele proto říkají, že v odhadech počtu zaměstnanců a úpravy jejich mezd chtějí postupovat letos velmi obezřetně a uvážlivě. Firmy nechtějí ztratit konkurenční výhody a konkurenceschopnost.

Velké zlepšení mzdových podmínek nelze prý ani čekat v oborech, kterým se donedávna dařilo. A mezi takové patří podle zjištění České televize i automobilový průmysl. Tuzemské automobilky v loňském roce najaly přes pět tisíc nových pracovníků a svým zaměstnancům zvýšily mzdy průměrně o více než 4,5 procenta. Letos zřejmě už tak štědré ale nebudou. Zatímco loni si dělníci vydělali až o 16 procent více než v roce 2010, letos je podle odhadů čeká jen tříprocentní růst.

Navíc úsporná opatření omezí i další výhody, na které byly zaměstnanci zvyklí. Nejchmurněji vidí svou budoucnost, alespoň podle společnosti Manpower, firmy ve stavebnictví a v zemědělství. Naopak dařit by se mohlo společnostem zaměřeným na IT a technologie.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit