Nejvyšší platy v tuzemsku mají lidé pracující v peněžnictví a pojišťovnictví, v roce 2011 v tomto oboru průměrně brali 47 425 korun. To je téměř dvakrát více, než byla průměrná mzda všech zaměstnanců.

Naopak nejnižší platy měli loni pracovníci v ubytování a stravování, měsíčně brali 12 856 korun. Statistiky zveřejnil Český statistický úřad.

Deník Aktuálně.cz ke zprávě uvedl, že průměrná mzda v ČR vloni meziročně vzrostla o 522 korun na 24 319 korun, což je meziroční nárůst o 2,2 procenta. Mzdy přitom rostly rychleji v podnikatelské sféře, a to o 638 korun na 24 326 korun. Ve státní a veřejné správě pak průměrná mzda stoupla proti roku 2010 o pouhých 21 korun na 24 287 korun.

Kromě zaměstnanců pojišťoven a peněžních institucí mají průměrné platy přesahující čtyřicetitisícovou hranici také pracovníci v oblasti informačních a komunikačních činností. V ní jsou vedeni i lidé zaměstnaní například v nakladatelstvích, ale vyšší platy se týkají zřejmě převážně programátorů a dalších zaměstnanců IT firem. Více než 40 tisíc korun si lze vydělat také ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla.

Na druhé straně žebříčku výše mezd stojí zaměstnanci hotelů a restaurací. Nízké mzdy mají i lidé pracující v administrativních a podpůrných činnostech. To jsou kromě nejnižších úředníků například také zaměstnanci bezpečnostních či pracovních agentur. U ostatních mezd, do kterých ČSÚ řadí profese, jakými jsou třeba kadeřnice, opraváři, zaměstnanci čistíren, pohřebních ústavů nebo církví, vyrostly mzdy o 5,5 procenta. Průměrná mzda v tomto segmentu tak činila 19 594 korun.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit