Rozdíly v platech, které pobírají zaměstnanci v tuzemsku, vykazují značné rozdíly. Podle internetového průzkumu serveru Platy.cz lze ale obecně říct, že zaměstnanec v hlavním městě dostane vyšší plat než člověk pracující ve stejné profesi v jiné části republiky. Ze srovnání s lidmi v ostatních krajích ale vydělají lidé v Praze i o deset tisíc korun víc.

Nejvýraznější rozdíl je mezi lidmi pracujícími v kategoriích obchod, ekonomika, finance, účetnictví a cestovní ruch, gastronomie, hoteliérství.

Z průzkumu vyplývá, že plat v Praze je podle platového on-line šetření vyšší o 26 procent oproti průměru v České republice. V internetové populaci je průměrný hrubý měsíční plat s odměnami v České republice 25

303 českých korun měsíčně. Nejméně vydělávají lidé pracující v Karlovarském kraji (20 269 korun), v kraji Vysočina (21 914 korun) a v Olomouckém kraji (21 924 korun). Čísla říkají, že plat zaměstnanců v těchto krajích je až o 20 procent nižší než je celostátní průměr.

Další společný rys u českých zaměstnanců je ten, že lidé s nejnižším vzděláním vydělávají nejméně v každém kraji. Nejhůř jsou na tom ale lidé bez vzdělání v Karlovarském kraji, kteří průměrně berou 14 373 korun.

Pokud by se za stejnou prací přesunuli do Prahy, jejich průměrný měsíční plat s odměnami by vzrostl na 19 554 korun. Čísla tedy ukazují, že karlovarský plat člověka bez vzdělání je oproti pražskému o 26 procent nižší.

Naopak lidé s vysokoškolským diplomem si v Praze vydělají v průměru měsíčně 38 849 korun. Na druhé straně žebříčku stejné kategorie se pak podle Platy.cz umístili zaměstnanci s vysokoškolským vzděláním v Olomouckém kraji, kteří ovšem berou měsíčně o deset tisíc korun nižší výplaty. Průměrná mzda vysokoškolsky vzdělaných lidí v Olomouckém kraji je 29 125 českých korun.

Online deník Aktuálně.cz si všiml, že ze zmíněného platového šetření se vymyká jediná skupina lidí. A tou jsou zaměstnanci v automobilovém průmyslu. Statistiky totiž ukázaly, že i když Praha patří mezi nejlépe platící regiony, v automobilovém průmyslu si lidé vydělají více než v Praze. Díky automobilovému průmyslu tak nakonec lidé ve Středočeském kraji a v Libereckém kraji berou průměrné více. V prvním případě o šest procent a ve druhém o dvě procenta.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit