Nástupní mzdy v tuzemsku rostou pořád nejrychleji v oboru informačních technologiích. Nejvíce se totiž v prvním čtvrtletí 2012 zvýšily nástupní mzdy softwarovým architektům, a to v průměru o 12 procent na 52 557 korun. Naopak nejvíce si meziročně pohoršili bankovní specialisté. Vyplývá to z dat pracovního portálu Jobs.cz, který sledoval 50 nejčastěji obsazovaných pozic.

Průzkum uvádí, že další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd zaznamenal za poslední rok předevím obor IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí. Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z IT pět, tři profese jsou obchodní.

Server Finanční noviny.cz ke zprávě uvedl, že na nejvyšší průměrné nástupní mzdy se letos mohou těšit vedle softwarových architektů i manažeři rozvoje nových obchodních příležitostí (51 548 Kč). Ti si ale proti loňsku pohoršili a přišli o svou dosud první pozici.

Na chvostu tabulky se nachází pokladní (nástupní mzda 15 639 Kč), dělník (17 268 Kč) a prodavač (19 157 Kč). I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných, jde o administrativní pracovníky, asistenty či pracovníky zákaznického centra.

Srovnání vývoje nástupních mezd proti stavu před rokem rozdíly v kvalifikaci stírá. Po softwarových architektech měli největší nárůst dělníci (o osm procent) a bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, kteří mohou získat v průměru o sedm procent vyšší nástupní mzdu než loni.

Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovní specialisté mají nástupní mzdu o osm procent nižší než před rokem (nyní v průměru 32 824 Kč). Na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než sedm procent (29 587 Kč) a zaměstnanci v roli manažera rozvoje nových obchodních příležitostí se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka šest procent nižším než loni.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit