Původně oznámený plán vlády, že bude letos nemilosrdně potírat zaměstnávání lidí na takzvaný švarcsystém je ve skutečnosti je o dost mírnější. Všiml si toho deník Mladá fronta Dnes, podle kterého šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn, jehož lidé mají nepravosti v zaměstnaneckých vztazích odhalovat, řekl, že švarcsystém je až na posledním místě jejich kontrol. „Kontrolujeme hlavně práci načerno, dále lidi, kteří zároveň berou dávky od úřadu práce, a pracovní povolení u cizinců," citoval deník MfD Hahna.

Stejný úřad také uvedl, že jeho kontrola v poslanecké Sněmovně neodhalila švarcsystém, jehož údajně využívali poslanci a jejich asistenti. I když premiér Petr Nečas (ODS) už dříve pracovní vztah asistent - poslanec dokonce označil za exemplární příklad švarcsystému. Poslanci podle úřadu ze švarcsystému vyklouzli tím, že žádný z asistentů nemá smlouvu na své služby přímo s poslancem, ale s Kanceláří Poslanecké sněmovny. Podobné "ošetření" vzájemného vztahu mohou zkusit i jiné firmy. Otázkou je, zda jim projde to, co poslancům.

Až do ledna byl švarcsystém na pracovním trhu v šedé zóně, nebyl ani výslovně zakázán, ani povolen. To se však změnilo; nyní je kvůli novele zákona nelegální a úředníci při jeho odhalení mohou udělit vysoké sankce: až 100 tisíc korun pro pracovníka a pro firmu od 250 tisíc až do 10 milionů korun.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit