Česká města a obce začínají využívat změny veřejné služby pro lidi bez práce. Podaří se jim díky tomu ušetřit i statisíce korun ročně. Zjistil to deník Hospodářské noviny (HN). Faktem je, že veřejně pracovat musí všichni, kteří se hlásí opakovaně o podporu v nezaměstnanosti. Kdo odmítne, přijde o podporu i sociální dávky.

Deník zjistil, že například téměř dvě stě nezaměstnaných momentálně vypomáhá chomutovské radnici s nejrůznějšími pracemi od technických služeb až po údržbu fotbalového hřiště. Padesátitisícové město velmi pružně zareagovalo na změny veřejné služby pro lidi bez práce. Velký zájem o angažování nezaměstnaných ovšem podle HN projevují také další obce v Česku. Služby, za něž dříve platily, totiž mohou mít od ledna bezplatně. V mnoha případech obce a města ušetří až stotisícové částky. V celostátním měřítku pak obce oproti dřívějšku mohou díky angažování nezaměstnaných na veřejné práce ušetřit až desítky milionů korun.

Po prvním čtvrtletí evidují krajské pobočky úřadu práce na 16 400 nezaměstnaných, kteří jsou připraveni se do veřejné služby zapojit. Téměř 13 tisíc z nich už veřejnou službu vykonává. Novela zákona o zaměstnanosti říká, že na veřejnou službu je možné poslat nezaměstnaného už po dvou měsících evidence na úřadu práce. Nezaměstnaný člověk navíc smí oproti dřívějším 20 hodinám měsíčně pracovat až 20 hodin týdně. A ten, kdo veřejnou službu odmítne, přijde o nárok na podporu. Změna se týká i lidí, kteří pobírají dávky.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit