V tuzemsku se stále nedaří skloubit práci s péčí o malé dítě. Jak totiž zjistila Česká televize podle údajů Českého statistického úřadu, nemůže každá pátá matka s malým dítětem sehnat práci. Problém potvrzují i personální agentury, podle kterých je pro matky s dětmi pracovních nabídek pořád málo. Pokud už vůbec nějaké jsou, rodičům chybí pro děti hlídání. Firemní školky jsou totiž nejméně často nabízeným benefitem.

Česká televize uvedla, že počet narozených dětí rok od roku klesá – jen loni o osm a půl tisíce. Podle zjištění ČT jsou na vině klesajícího počtu narozených dětí i pracovní podmínky pro matky. „Návrat matek na trh práce je velice komplikovaný a může to hrát roli i v tom, jestli matka to dítě chce či nechce," citovala ČT Ondřeje Nývlta z ČSÚ.

Narození dítěte se projeví i na rodinných financích – jak moc, to ukazují například populární internetové kalkulačky: čistý roční příjem osoby v domácnosti bez dětí je 209 tisíc. Pokud se ale žena stará o dítě, klesá na 107 tisíc ročně. Některé ženy se navíc po porodu dostávají i do existenčních problémů – nejčastěji se to týká neúplných rodin s dětmi.

Nejen podle personalistů by stav mohl výrazně napravit větší počet školek, ale hlavně víc částečných pracovních úvazků. V současné době tvoří práce na částečný pracovní úvazek jen tři a půl procenta všech pracovních nabídek. Jak ČT dodala, třeba ve Velké Británii mají rodiče na kratší pracovní dobu nárok. V jiných zemích se zase mohou na mateřské střídat. V Česku je naopak jedna z nejdelších mateřských dovolených – přesto stát chystá další kroky. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové by měl v průběhu roku 2013 začít platit zákon, díky kterému bude snazší založit firemní školku a zaměstnavatel si bude moci náklady odečíst z daní.

-pd-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit