Pokud chcete vydělávat více, měli byste mít ve svém životopise alespoň jednu vysokou školu. Vysoká škola totiž zvýší plat v průměru o zhruba 6000 korun měsíčně. Zatímco absolvent vysoké školy vydělá průměrně 22 712 korun, absolvent střední školy s maturitou vydělá jen 16 624 korun. Jasný vzkaz poslal na český pracovní trh poslední průzkum serveru Platy.cz společnosti Profesia. Jak dodává analýza průzkumu, rozdíl mezi oběma platy se za poslední čtyři roky o několik set korun zvětšil.

Hrubý měsíční příjem absolventů vysokých škol stoupl za poslední čtyři roky o pět procent, tedy o 1031 korun. Hrubý měsíční plat absolventů středních škol stoupl ale jen o tři procenta, což je 479 korun. Největší rozdíl v platech mezi absolventy podle úrovně vzdělání je u lidí, kteří pracují v obchodě. Absolvent, který vystudoval vysokou školu, vydělá na pozici pro něj vhodné v kategorii obchod v průměru 24 707 korun měsíčně. Absolvent střední školy s maturitou na obchodní pozici se svou kvalifikací má plat v průměru měsíčně 13 533 korun.

Z průzkumu společnosti Profesia dále vyplývá, že podobná situace, jako je s platy absolventů v Česku, je také na Slovensku. Absolventi vysokých škol tam totiž vydělávají proti absolventům středných škol o 39 procent více. V průměru absolvent vysoké školy na Slovensku vydělá v přepočtu 19 254 korun a absolvent střední školy s maturitou 13 844 korun.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit