Zaměstnavatelům vadí velké množství kontrol související s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a takzvaný švarcsystém. Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela se stát zaměřil na firmy, které jsou poctivé. Podnikatelé ale podle mínění Kužela potřebují spíše pružnější zákoník práce. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale na to kontroval, že jeho resort chce nelegální zaměstnávání dále tvrdě postihovat. Stát podle něj od začátku roku potrestal zaměstnavatele a zaměstnance v několika stovkách případů. Tresty za to jsou v řádu milionů korun. 

Drábek také uvedl, že stát zváží vydávání pracovních povolení pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii tam, kde je nedostatek českých pracovních sil nebo o příslušnou práci nemají zájem. Podle ministra práce se osvědčil systém spolupráce s konkrétním zaměstnavatelem při udělování pracovních povolení cizincům.

Zaměstnavatelé ale po státu požadují, aby zjednodušil systém pracovních povolení a zaměstnávání. Kritice neuchází i některá opatření vlády, která chystá, jako je například sedmiprocentní solidární přirážka k dani z příjmu fyzických osob pro lidi s příjmy nad 100 000 korun či omezení daňových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné. Zaměstnavatelům se nelíbí i příliš časté změny zákonů.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit