Drtivá většina českých firem je ochotna ze svého rozpočtu sponzorovat studenty, kteří studují pro ně potřebné obory. Aby se tak stalo, je ale podle serveru ČMKOS eSondy.cz nutné, aby vláda nastavila potřebná pravidla a podniky k takovým krokům motivovala, například je daňově zvýhodňovala. Server eSondy.cz přitom použil nejnovější analýzu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Pokud by stát nastavil odpovídající pravidla, až 80 procent zaměstnavatelů by mohlo financovat studenty,“ citoval server eSondy.cz Jana Rafaje, viceprezidenta SP ČR. Podle statistik OECD z roku 2010 patří spolupráce českých podniků a vysokých škol v celosvětovém měřítku k těm nejslabším. Firmy jsou ale ochotny zaplatit studentům stipendium v oborech, které jsou pro ně potřebné, ale narážejí při tom na chronický problém českého vzdělávacího systému. Tím je neexistence finanční motivace k intenzivní spolupráci mezi českými univerzitami a průmyslem.

Podle viceprezidenta SP ČR Jana Rafaje je třeba, aby firmy měly možnost odepisovat si investice za podporu vědy a výzkumu a jejich aplikovatelné výsledky. Stát podle něj zatím nebere v potaz skutečnost, že sedmnáct procent firem vyplácí stipendia pro studenty oborů, které potřebují, a to bez daňového zvýhodnění.  Český vzdělávací systém podle stanoviska SP ČR trpí také tím, že tu existuje nesoulad mezi systémem financování a fungováním univerzit a tím, co si žádá trh práce.
Jiný průzkum, který vypracoval rovněž Svaz průmyslu a dopravy ČR, ovšem již v roce 2008, říká, že více než dvě třetiny absolventů technických a ekonomických oborů nemá žádnou praxi a absolutně se nevyzná v tom, jak firmy fungují.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit