České firmy se obávají nedostatku technicky kvalifikovaných pracovníků. Jak zjistil průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), více než třetina majitelů a ředitelů českých firem označila otázku technických odborníků ve výrobě jako největší výzvu v oblasti řízení lidí pro letošní rok. Na druhou stranu, ve stejném průzkumu polovina šéfů českých i mezinárodních společností považuje technické pracovníky za konkurenční výhodu ČR.

Podle serveru Novinky.cz, který výsledky průzkumu PwC citoval, si šéfové domácích podniků stěžují, že už nyní mají problém obsadit pozice technických odborníků. Přitom je paradoxní, jak se představitelé soukromých společností i korporací shodují v tom, že tito odborníci jsou stále konkurenční výhodou České republiky. Je o tom přesvědčena téměř polovina vlastníků či ředitelů soukromých firem a více než 50 procent šéfů nadnárodních korporací.

„Tradice rčení o zlatých českých ručičkách naráží na realitu, kterou pozorujeme na trhu. Firmy stále obtížněji obsazují pozice technicky kvalifikovaných odborníků,“ citovaly Novinky.cz Libora Stodolu z PwC Česká republika. Pokud se stát nezaměří na podporu technických oborů, bude toto číslo podle něj bezpochyby nadále narůstat. Z průzkumu dále podle serveru Novinky.cz vyplynulo, že více než polovina českých podnikatelů a šéfů tuzemských firem věří, že jejich společnostem porostou v tomto roce tržby. I když je podíl optimistů mezi českými firmami o něco menší než u zahraničních korporací, plánují tuzemské firmy letos více nabírat nové zaměstnance.

-pda-

Co by měli udělat firmy, školy, stát proto, aby se zaměstnavatelé nemuseli bát o dostatek odborníků ve svých provozech?

Řekněte nám svůj názor v diskuzi pod tímto článkem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit