Zaměstnavatelé a zaměstnanci by se už neměli bát propouštění v případech, kdy firmám klesne objem zakázek. Lidé by totiž měli v případě poklesu objemu výroby ve firmách dostat téměř dvě třetiny mzdy a budou se vzdělávat. Tak zní poslední dohoda Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) se Svazem průmyslu a dopravy ČR, největším zaměstnavatelským svazem v zemi ohledně takzvaného kurzarbeitu. Ten má v tuzemsku odstartovat 1. září a rozděleno by mělo být letos a v příštím roce dohromady 800 milionů korun.

Zaměstnanci, jejichž podnik se dostal do potíží, dostanou 60 procent své mzdy. „Použijeme na to prostředky z evropských vzdělávacích fondů," řekl deníku Hospodářské noviny, který se zprávou přišel, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Lidé s dotovanou mzdou totiž nezůstanou doma, ale absolvují v až půlroční odstávce různá školení. „Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě. Zaměstnanci pak budou pro podnik daleko flexibilnější," uvedl viceprezident SP ČR Pavel Juříček.

Kdo podporu získá, bude posuzováno jednotlivě. Konečná kritéria představí ministerstvo až v létě. Šance firem na dotace mezd bude záviset hlavně na kvalitě plánu restrukturalizace podniku a míře propadu zakázek. Firmy ovšem dostanou z evropských fondů nejvýše 30 procent celkové částky, kterou budou muset školícím se zaměstnancům vyplatit.

-red-

Bude mít systém kurzarbeitu v tuzemsku budoucnost?

Co si o tom myslíte? Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit