Třiadevadesát procent personálních manažerů si myslí, že by absolventi měli už při studiu získat pracovní zkušenost nebo praxi ze svého oboru. Podle tří čtvrtin firem by měli také získat zkušenosti ze zahraničí prostřednictvím programu Erasmus, podle poloviny manažerů by měli vycestovat na zahraniční stáž.
Pětapadesát procent dotázaných kladně ohodnotilo i účast absolventů při jejich studiu na workshopech pořádaných samotnými společnostmi. Podle 43 procent manažerů je dobrá zkušenost ze studentské organizace či projektu při vysoké škole a podle 36 procent i zkušenost mimo obor studia.
Přes 80 procent firem rovněž požaduje u absolventů ochotu učit se, schopnost týmové spolupráce a komunikační dovednosti. Pro zhruba 70 procent je důležitá i samostatnost a logické myšlení uchazečů o práci. Podle tří pětin personálních manažerů je přínosem také nadšení, svědomitost, odolnost vůči stresu a analytické myšlení.
Naopak na studijní výsledky při přijímání hledí jen 13 procent firem, 87 procent je neber v potaz.
Nejčastěji ale manažeři u absolventů vysokých škol vedle znalosti cizí řeči postrádají právě zmíněné komunikační dovednosti, profesionální vystupování, samostatnost a logické myšlení.
Třiašedesát procent zaměstnavatelů si myslí, že by spolupráce vysokých škol a soukromého sektoru zvýšila uplatnitelnost absolventů na pracovním trhu.
-pda-
Měli by se lidé více učit cizí jazyky, aby mohli získat lepší práci?
Co si o tom myslíte? Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.