Přísnější kurz státu v potírání švarcsystému a dalších forem nelegální práce přinesl za letošní první pololetí pokuty převyšující sto milionů korun. Tolik musí v součtu zaplatit firmy a osoby samostatně výdělečně činné. Uvedl to online deník Aktuálně.cz, podle kterého jsou uvedená čísla třikrát větší než ve stejném období loňského roku. Počet pokut přitom nijak výrazně nenarostl, prudce se ale zvedla výše jednotlivých sankcí. Letos podle Aktuálně.cz padla i historická částka pokuty, když úřady uložily hříšníkovi druhou nejvyšší pokutu v historii země, a to ve výši dva a půl milionu korun. Za nelegální zaměstnávání deseti lidí ji musí zaplatit firma, která zajišťovala subdodávky na stavbě v Brně.

Vyšší sankce za nelegální práci umožňuje novela zákona, kterou od letošního roku prosadil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Novela mimo jiné zavedla minimální výši pokuty, tedy nejnižší možnou, a to ve výši čtvrt milionu korun. Státní úřad inspekce práce za letošní leden až červen udělil 1763 pokut v celkové výši 101 milionů korun. Pro srovnání: za stejných šest měsíců loňského roku to bylo 1646 pokut v celkové výši 38 milionů korun.

Struktura pokut je přibližně stejná jako vloni. Na nelegální zaměstnávání a nedodržování dalších pravidel pro zaměstnávání lidí připadají zhruba dvě třetiny z celkového počtu, zbytek pak za nedostatky v oblasti bezpečnosti práce.

Ostrý kurz státu proti nelegálnímu zaměstnávání a práci načerno ale ještě může v některých případech podle zjištění Aktuálně.cz narazit u soudů, kam se mohou pokutované firmy i podnikatelé obrátit. Soudy totiž už v několika případech upozornily na to, že stát musí mít dostatečné důkazy pro potrestání. Mnohdy ani údaje získané přímo při kontrolách stačit nemusí.

-pda-

Je správné, že stát trestá nelegální práci vyššími pokutami?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit