Snaha udržet si práci nebo získat vytoužený post ve stále těžších podmínkách přináší viditelné změny v chování lidí. Ti jsou totiž stále častěji ochotni přijmout zaměstnání za cenu určitých ústupků. Říká to alespoň průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ze zprávy, kterou středisko k výsledkům vypracovalo, vyplývá, že důvodem změn v chování lidí je za ekonomická krize a míra nezaměstnanosti, která se v posledních měsících drží nad osmi procenty.

Relativně nejmenší překážky pro přijetí eventuální pracovní nabídky představují potřeba zaučení nebo rekvalifikace. S přijetím takového zaměstnání souhlasilo devět z deseti respondentů, necelým čtyřem pětinám by nevadily přesčasy, třem čtvrtinám zvýšení pracovního tempa nebo případný kvalifikační sestup. Pro nadpoloviční většinu dotázaných by byla přijatelná také práce o víkendech, práce na zkrácený pracovní úvazek, práce v noci a taktéž hůře placené zaměstnání.

Server Finanční noviny.cz si všiml, že u všech ostatních uvažovaných podmínek, které se v průzkumu CVVM objevily a jsou spojeny s přijetím nového zaměstnání, převažoval spíše nesouhlas. Z dat vyplývá, že asi dvě pětiny lidí by byly ochotny přijmout práci ve zhoršených pracovních podmínkách a jen zhruba čtvrtině by nevadilo pravidelné delší dojíždění za prací či práce v zahraničí. Přesto se Češi za prací nechtějí stěhovat – z výsledků CVVM totiž vyplývá, že cestovat za zaměstnáním by byla ochotna pouze šestina respondentů.

V některých položkách se podle průzkumu názory lišily. Například práci, jež by vyžadovala nižší úroveň kvalifikace, by byli častěji ochotni přijmout lidé se základním vzděláním či středním vzděláním bez maturity. Podobně je tomu u zhoršených pracovních podmínek, které by navíc byli ochotni akceptovat častěji muži než ženy. Vyšší pracovní tempo by nevadilo častěji mladším lidem do 45 let, práci v zahraničí by byli ochotni častěji přijmout muži a lidé do 30 let. Zkrácený úvazek by pak častěji vyhovoval ženám a lidem nad 60 let.

-red-

Museli jste kvůli udržení místa či získání zajímavého postu slevit z vašich požadavků? Řekněte v čem!

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit