Domácí míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhla na hodnotu 6,8 procenta. Nezaměstnaných tak bylo 350 900 lidí, což je proti stejnému období loňského roku jen o 500 méně. Data zveřejnil Český statistický úřad. Varující je ovšem podle analýz v domácích médiích to, že rychle roste nezaměstnanosti lidí bez práce déle než jeden rok. Jejich počet se totiž zvýšil o 18 000 na 155 400. V řeči čísel to představuje 44,3 procenta.

Server Finanční noviny.cz si všiml toho, že nízkou míru nezaměstnanosti mají stále čeští vysokoškoláci, a to 2,5 procenta, a lidé s maturitou, 4,8 procenta. Naproti tomu ve skupině lidí se základním vzděláním je nadále vysoká míra nezaměstnanosti - 28,3 procenta. Mezi lidmi se středním vzděláním bez maturity je 7,4 procenta.

Finanční noviny.cz dále uvedly, že statistici zjišťovali i údaje o nepracujících, kteří ale zaměstnání ani nehledají, ačkoli tvrdí, že by pracovat chtěli. Ve druhém čtvrtletí jich bylo 176 500, tedy o 7 900 méně než o rok dřív. Většina občanů, kteří by chtěli pracovat, podle statistiků ale nemůže hned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do 14 dnů je schopno nastoupit 55 900 lidí. Podíl zaměstnaných ve skupině lidí od 15 do 64 let stoupl ve druhém čtvrtletí meziročně 0,8 bodu na 66,5 procenta. Statistici ale v této souvislosti upozornili na to, že silné poválečné ročníky se už přesouvají do věkové skupiny 65 let a výše a na pracovní trh přicházejí populačně slabé ročníky z poloviny 90. let minulého století.

-pda-

Vydrží příznivá celková čísla o domácí nezaměstnanosti, nebo se situace rychle zhorší?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit