Podle vyjádření ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) stát více hlídá nelegální zaměstnávání kvůli tomu, že stát přichází při práci načerno lidí o nemalé peníze na daních a sociálním a zdravotním pojištění. Firmy, které se nechovají podle pravidel, mají podle Drábka navíc konkurenční výhodu, protože odvedené peníze nemusejí zahrnovat do cen svých výrobků či služeb. Jak upozorňují analýzy ke zprávě MPSV, postihy za nelegální práci jsou od ledna letošního roku také přísnější. Člověku, jenž pracuje načerno, totiž hrozí pokuta až 100 tisíc korun a firmě, která takto pracovníky zaměstnává, může hrozit postih od 250 tisíc korun do deseti milionů.
Jak uvedl časopis Týden, v prvním čtvrtletí letošního roku kontroloři inspekce práce, cizinecké policie, správy sociálního zabezpečení, celní správy či úřadů práce provedli bezmála 39 tisíc kontrol. Uložili 1273 pokut ve výši 73,7 milionu korun. Ve druhém čtvrtletí se konalo 56 329 kontrolních akcí. Výsledkem bylo 663 pokut za téměř 32,7 milionu korun. Úřady navrhly uložit ještě dalších 498 pokut ve výši 131,3 milionu. Tato řízení ale ještě neskončila, takže rozhodnutí nejsou pravomocná.
Komplexních kontrol, na nichž inspektoráty spolupracovaly kromě jiných institucí i s finančními a živnostenskými úřady, se v prvním pololetí odehrálo 15 314. Na nelegální práci se při nich přišlo v 1246 případech. Ve třech čtvrtinách z nich pracovali načerno Češi či lidé z EU (pro něž platí stejná pravidla), ve čtvrtině šlo o cizince ze zemí mimo EU.
-pda-
Je správné, že se stát více zaměřuje na nelegální zaměstnávání? A pomůže to napravit deformace na trhu práce? Co si o tom myslíte?
Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.