Zneužívání pracovního času na firemních počítačích k soukromým účelům se nevyplácí ani v tuzemsku. Tak překládají rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně, který zkoumal dovolání muže, který byl propuštěn kvůli nadměrnému používání pracovního počítače k surfování na internetu, domácí média. Pracovník pily na Jindřichohradecku údajně v září 2009 strávil celkem 103 hodin na webových stránkách, pracoval tedy jen osm z 21 pracovních dní. Zbytek času v práci strávil neefektivně na internetu.

Podle online deníku Aktuálně.cz sice vloni v Česku kleslo zneužívání pracovního času na firemních počítačích o pět procent, ale i tak jde pořád o vážný problém. Mimopracovními činnostmi totiž zaměstnanci v průměru trávili asi 51 minut denně. Podle zjištění Aktuálně.cz, který citoval závěry analýzy společnosti truconneXion, nejčastěji využívají lidé pracovní počítač k vyřizování soukromých e-mailů, stále častěji komunikují na sociálních sítích a oblíbené je také on-line nakupování.

Aktuálně.cz uvedlo, že propuštěný muž, jehož dovolání soudci Nejvyššího soudu zkoumali, neuspěl s argumentem, že kontrola využívání služebního počítače byla nezákonná a narušila jeho soukromí. Zákon totiž dává zaměstnavatelům právo absolutně zakázat využívání počítačů a telefonů pro soukromé účely. Firmy mohou zákaz ve vnitřních předpisech zmírnit, případně surfování tolerovat. Pokud však zaměstnavatel trvá na zákazu v plné šíři, může mít surfování po internetu pro zaměstnance vážné následky, upozornil online deník Aktuálně.cz.

Stanovení rozsahu souhlasu k použití výrobních a pracovních prostředků zaměstnavatele pro osobní potřebu zaměstnance je zcela na vůli zaměstnavatele," ocitoval rozhodnutí Nejvyššího soudu online deník Aktuálně.cz.

-pda-

Jak hodně času strávíte na internetu v práci mimopracovními záležitostmi? A má zaměstnavatel skutečně efektivně kontrolovat, kolik času lidé stráví na internetu mimopracovními aktivitami?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit