Lidé, kteří se alespoň trochu domluví německy, mají velkou šanci sehnat na naše poměry nadstandardně placenou práci u západních sousedů. Velký zájem je o kuchaře, číšníky, pokojské, ale i svářeče či obráběče na CNC strojích. Příležitost mají i lékaři a zdravotní sestry.

Zjistil to deník Mladá fronta Dnes (MfD). Podle zjištění deníku německé společnosti jsou dokonce ochotny zaměstnat Čechy, kteří úplně bravurně jazyk neovládají, ale domluví se. Nutné je, aby zaměstnanec pochopil, co se po něm chce.

 

Ze zjištění deníku MfD vyplývá, že pracovních příležitostí pro Čechy rychle přibývá nejen u firem ze saského příhraničí, ale i z Bavorska a dalších německých regionů. Deníku uvedl příklad majitele servisu, který je s prací Čechů spokojen. „Platy u nás začínají na 8,60 eurech za hodinu, záleží na kvalifikaci a schopnostech. Dobré síle v servisu můžeme garantovat 1 720 eur hrubého měsíčně. Jako jedni z mála gastronomických provozů navíc platíme i přesčasy," citovala MfD Marcuse Becka z Europa Parku v Rustu. Kdo chce najít v německém pohraničí práci, může se obrátit na některou z agentur. „Agentura Randstad je jedna z největších v Německu, má přes 500 poboček. Nejen v Německu, ale i v Čechách. Tady nás oslovují lidé, kteří jsou bez práce, a už jim vypršela pětiměsíční doba, po níž dostávali podporu," citoval deník MfD Renatu Schroeterovou, která pracuje jedné z pracovních agentur. Podle ní mají v Německu velkou šanci lidé, kteří se dokážou domluvit německy. Velký zájem mají totiž tamní zaměstnavatelé i o obráběče kovů, kteří znají práci na CNC strojích, nebo o elektrikáře.

Další možností podle MfD, jak získat práci v Německu, je zaregistrovat se přímo na některém z německých úřadů práce. A zájemců o práci v Německu, kteří tak činí, podle tamních zdrojů, rychle přibývá. Velkou šanci mají nejen dělnické profese. Příhraničním nemocnicím v Sasku a Bavorsku se například podle zjištění MfD nedostává profesí, jako jsou internisté, gynekologové, neurologové, kardiologové, žilní či úrazoví chirurgové i dětští lékaři. Šanci mají ale i doktoři bez atestace, u sousedů jim říkají asistenční lékař. Lékaři bez atestace mohou měsíčně brát v některých nemocnicích až 4 900 euro, zjistil deník MfD.

-pda-

Může být problém pro domácí společnosti, že nedokážou nabídnout platy jako v Německu? Co si o tom myslíte?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit