Varovný prst před problémem rychle rostoucí nezaměstnanosti českých řidičů kamionů zvedlo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Agentuře ČTK její představitelé řekli, že na českém trhu jsou nyní už stovky volných řidičů kamionů, kteří marně hledají práci. Nákladních aut je totiž moc a část z nich nemá co vozit. „Zdá se, že ještě přetrvává stav z krize, kdy je na trhu poměrně dost volných řidičů. Pohříchu to jsou však méně kvalitní řidiči, kterých se firmy zbavily jako prvních a teď putují mezi firmami," citoval server Finanční noviny.cz mluvčího Česmadu Martina Felixe.

Podle Česmadu přetrvává převis nabídky přepravních kapacit nad poptávkou. To neumožňuje dopravcům zvyšovat ceny o rostoucí náklady způsobené drahou naftou nebo zdražením mýta. Server uvedl, že průměrná nabízená mzda pro řidiče kamionů byla loni podle ČSÚ mezi 24 000 a 25 000 korunami. Řidiči, kteří jezdí například o víkendech do zahraničí, si vydělají i o deset tisíc korun více.

Tuzemská silniční doprava je podle údajů o počtu transakcí v systému výběru elektronického mýta zhruba na stejné úrovni jako loni. Přestože se mýtné sazby od ledna zvýšily o čtvrtinu, konečný růst výběru mýtného byl v pololetí osm procent. Je to údajně způsobeno tím, že řada dopravců využila zvýhodnění pro nejekologičtější emisní třídu a nakoupila nové kamiony.

-pda-

Čím by mohli domácí řidiči kamionů kompenzovat ztráty, které kvůli poklesu poptávky, evidují?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit