Na severozápadě Čech je problém sehnat lidi ochotné pracovat, a to i přes třináctiprocentní míru nezaměstnanosti. Jenže sehnat potřebné lidi do práce, kteří by splňovali požadavky zaměstnavatelů, je podle zjištění časopisu Týden, nepřekonatelným problémem. Hned několik zástupců firem to totiž podle Týdne.cz řeklo přímo ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09) v Ústí nad Labem. Sociální politika je podle nich příliš benevolentní a stále umožňuje přežívat na sociálních dávkách.

„Problém není v lidech ve firmách, ale v nezaměstnaných, ti jsou vesměs šíleně nekvalifikovaní," citoval Týden.cz jednoho z personalistů, který Drábkovi vysvětloval problémy se získáváním lidí. A k tomuto názoru se podle zjištění Týdne.cz přidali i další. Firmy si na severozápadě Čech stěžují na to, že na konkurzy přichází desítky a desítky uchazečů, jenže málokterý z nich má potřebné znalosti, dovednosti a kvalifikaci. Personalisté tak zbytečně ztrácejí čas marným hledáním. Ústecký kraj má už od první poloviny 90. let nejvíc lidí bez práce z celého Česka, aktuálně to je 13 procent. Špatnou vzdělanostní strukturu nezaměstnaných potvrdil časopisu Týden i ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel. Nejde prý vyloženě o stupeň vzdělání, protože v evidenci je už i dost vysokoškoláků, zejména z všeobecných studijních oborů a soukromých škol.

Ministr práce a sociálních věcí na setkání s personalisty podle Týdne řekl, že problém s motivací nezaměstnaných se dotýká i ostatních regionů, proto se snaží nezaměstnané naučit pracovat aspoň prostřednictvím takzvané veřejné služby, kterou jsou podmíněny sociální dávky. Jaromír Drábek ale kvůli zavedení veřejné služby čelil kritice především levicových stran. A zaměstnavatelé postoje levicových politiků potvrzují z praxe: „Lidé to nechápou, myslí si, že požadavek na veřejnou službu obtěžuje ty slušné, zatímco jiní se válejí doma na dávkách," zněla podle Týdne jedna z reakcí.

-red-

Proč se lidem v regionech s nejvyšší nezaměstnaností nechce podle vás pracovat? Co by měl stát udělat proto, aby motivoval nezaměstnané?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit