„Problém není v lidech ve firmách, ale v nezaměstnaných, ti jsou vesměs šíleně nekvalifikovaní," citoval Týden.cz jednoho z personalistů, který Drábkovi vysvětloval problémy se získáváním lidí. A k tomuto názoru se podle zjištění Týdne.cz přidali i další. Firmy si na severozápadě Čech stěžují na to, že na konkurzy přichází desítky a desítky uchazečů, jenže málokterý z nich má potřebné znalosti, dovednosti a kvalifikaci. Personalisté tak zbytečně ztrácejí čas marným hledáním. Ústecký kraj má už od první poloviny 90. let nejvíc lidí bez práce z celého Česka, aktuálně to je 13 procent. Špatnou vzdělanostní strukturu nezaměstnaných potvrdil časopisu Týden i ředitel krajského úřadu práce Radim Gabriel. Nejde prý vyloženě o stupeň vzdělání, protože v evidenci je už i dost vysokoškoláků, zejména z všeobecných studijních oborů a soukromých škol.
Ministr práce a sociálních věcí na setkání s personalisty podle Týdne řekl, že problém s motivací nezaměstnaných se dotýká i ostatních regionů, proto se snaží nezaměstnané naučit pracovat aspoň prostřednictvím takzvané veřejné služby, kterou jsou podmíněny sociální dávky. Jaromír Drábek ale kvůli zavedení veřejné služby čelil kritice především levicových stran. A zaměstnavatelé postoje levicových politiků potvrzují z praxe: „Lidé to nechápou, myslí si, že požadavek na veřejnou službu obtěžuje ty slušné, zatímco jiní se válejí doma na dávkách," zněla podle Týdne jedna z reakcí.
-red-
Proč se lidem v regionech s nejvyšší nezaměstnaností nechce podle vás pracovat? Co by měl stát udělat proto, aby motivoval nezaměstnané?
Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.